Łódź: 119. rocznica urodzin Juliana Tuwima

Finał konkursu na utwór muzyczny do tekstu Juliana Tuwima, happening w pociągu relacji Łódź- Warszawa czy uliczny spektakl - to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych podczas obchodów 119. urodzin poety, które od piątku odbywać się będą w Łodzi.

2013-09-12, 10:36

Łódź: 119. rocznica urodzin Juliana Tuwima
Ławeczka Tuwima w Łodzi. Foto: Wikipedia/cc/HuBar

To kolejne wydarzenia w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima - ustanowionego przez Sejm w 60. rocznicę śmierci poety i 100. rocznicę jego poetyckiego debiutu.
Już w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złoży kwiaty na grobie Juliana Tuwima na warszawskich Powązkach - poinformował rzecznik prezydent miasta Marcin Masłowski.
W piątek - w dniu 119. rocznicy urodzin poety - zaplanowano w Łodzi wiele tuwimowskich atrakcji artystycznych. Rozpocznie je akcja happeningowa "Pociąg PARABUCH"-  czytanie i śpiewanie tekstów Juliana Tuwima na peronie i w pociągu relacji Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia i w drodze powrotnej.
W centrum Off Piotrkowska przedstawiony zostanie uliczny spektakl "Tuwim JULEK - PARA buch FRAZY w Ruch". Stanie tam Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Julka Tuwima. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane będą zabawą typograficzną. Scenariusz powstał na podstawie książek wydawnictwa Literatura "Rany Julek" Agnieszki Frączek oraz "Tuwimowo".
Wieczorem odbędzie się finałowy koncert zespołów biorących udział w konkursie na utwór muzyczny do tekstu Juliana Tuwima. Do rywalizacji zgłosiło się czternastu artystów, a wykonawcy zwycięskiej piosenki otrzymają 10 tys. Zł. Przewidziano również realizację teledysku promującego zwycięski utwór.
W tym samym czasie, wystawiony zostanie spektakl happeningowy "Bal w operze" w reż. Marka Strąkowskiego. Widowisko towarzyszy wystawie "Obraz. Słowo. Tuwim" w Galerii "Re:Medium". Samą wystawę można oglądać do 5 października.
W sobotę rocznicę urodzin poety świętować będzie Muzeum Miasta Łodzi. Placówka organizuje piknik przygotowany według wskazówek zamieszczonych we fragmencie najbardziej łódzkiego poematu Tuwima "Kwiaty polskie".
W czasie pikniku będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum obrazujące sposoby spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi.  Zaprezentowana zostanie również  ekspozycja obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów.
-Będzie można przekonać się, jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach - nie tylko takie jak bułki, serdelki i ogórki, ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne bajgiełki. Pokaz ich przygotowania odbędzie się w czasie pikniku - zapowiada Magdalena Krajewska-Sochala z Muzeum.
Jedną z atrakcji, jaka została przeiwdziana na ten dzień jest zwiedzanie gabinetu poety. Będzie można również wziąć udział w warsztatach plastycznych i grach literackich, a w tymczasowej czytelni poczytać dzieła Tuwima i książki dotyczące jego twórczości.
W niedzielę Teatr Pinokio z okazji urodzin poety zaczyna nowy sezon . Rozpocznie go artystyczny m spektaklem dla całych rodzin "Tuwimki" pod opieką reżyserską Konrada Dworakowskiego. W spektaklu utwory Juliana Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem.
Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi) - zadebiutował w 1913 roku wierszem "Prośba" wydrukowanym w "Kurierze Warszawskim". W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander.
Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Treść gorejąca" (1936), poematu "Kwiaty polskie" oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. "Lokomotywa", "Abecadło", "Słoń Trąbalski".
Zmarł w 1953 roku w Zakopanem. Pochowany został na warszawskich Powązkach. Poeta poświęcił rodzinnej Łodzi kilka swoich utworów. W wierszu "Łódź" pisał: "Niechaj potomni przestaną snuć, Domysły -w sprawie Tuwima-, Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź, To moja kolebka rodzima!".
PAP/ml

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej