Warszawska Jesień: muzyka współczesna dla wszystkich
Młodzi kompozytorzy, nowe formy muzyczne, ale także dzieła, które weszły do kanonu światowej muzyki. Wkrótce rusza 56 edycja festiwalu Warszawska Jesień.
2013-09-12, 16:47
Posłuchaj
Festiwal Warszawska Jesień po raz pierwszy odbył się w 1956 roku. Przez wiele lat była to jedyna impreza tego rodzaju w środkowej i wschodniej części Europy. W czasach żelaznej kurtyny unikalne miejsce spotkań wschodu z zachodem oraz szansa na karierę dla kompozytorów z krajów bloku wschodniego.
- Warszawska Jesień jest świadkiem historii i bierze udział w procesie kulturowym. To nie jest pojedynczy event, tylko cykliczna impreza, która ukazuje muzykę w całym procesie jej rozwoju. Dziś pierwsze lata Warszawskiej Jesieni to historia, ale niektóre, wówczas awangardowe dzieła na stałe zostały w kulturze i są kontekstem, do którego się dziś odnosimy. Od samego początku festiwal przedstawia muzykę współczesności, jest polem ścierania się racji i poglądów. To teren pluralizmu artystycznego – podkreślał Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu.
56 edycja Warszawskiej Jesieni rozpocznie się 20 września. W tym roku w programie festiwalu uwzględnione zostały trzy ważne rocznice - setnych urodzin Witolda Lutosławskiego, a także osiemdziesiątych urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
- Krystian Zimmerman zagra koncert fortepianowy napisany dla niego przez Witolda Lutosławskiego. W programie także Pasja według Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i trzy kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego. To postaci kluczowe dla współczesności Polskiej muzyki, ale osadzone w historii. Dla równowagi 2/3 programu to kompozycje stworzone w przeciągu ostatnich dwóch lat. To koncerty kompozytorów młodej generacji, nowe technologie, multimedia, instalacje, na nowo ujęte klasyczne formy – powiedział Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA