Mieszkanie dla młodych
Sejm przyjął projekt ustawy „Mieszkanie dla Młodych”. Zapis przewiduje pomoc państwa przy zakupie pierwszego mieszkania, ale tylko z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się osoby do 36. roku życia.
2013-09-30, 11:02
Posłuchaj
Celem ustawy jest wsparcie finansowe przy zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły wieku 36 lat, a także kupujące mieszkanie u dewelopera. Pomoc państwa zakłada dofinansowanie wkładu własnego lub pomoc w spłacie części kredytu.
- Obecny program jest o wiele bardziej skomplikowany niż poprzedni „Rodzina na swoim”. Z programu mogą skorzystać tylko osoby młode do 36. roku życia. Projekt dotyczy zarówno singli, jak i rodzin dzietnych czy bezdzietnych. Skorzystać mogą wszyscy, ważny jest limit wieku, ale posiadamy także limit ceny. Nie można wydać więcej niż ustalona dla konkretnej gminy kwota. Jest jeszcze limit rodzaju, czyli nie można zbudować domu czy zakupić mieszkania używanego. Musi być to zakup od dewelopera – tłumaczył w PR24 Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości.
Analizując notowania firm na giełdzie okazuje się, że deweloperzy poszukując możliwości inwestowania i słysząc o programie „Mieszkanie dla Młodych” częściej kupują akcje przedsiębiorstw budujących tańsze mieszkania. Inwestorzy widzą potencjał rządowego programu przewidują płynące z niego korzyści. Jednak inicjatywa „Mieszkanie dla Młodych” dotyczy tylko rynku pierwotnego.
- Program jest ograniczony do najtańszego segmentu rynku, czyli pierwotnego. Określona jest także kwota pieniędzy, która ma zostać przeznaczona na realizację projektu. Mechanizm finansowania może spowodować w pierwszych latach niepełne wykorzystanie budżetu programu, a w budżetach na lata kolejne okaże się, że pieniędzy jest za mało. Obawiam się zatem, że program będzie cieszył się niską popularnością, dlatego że jest o wiele bardziej ograniczony niż „Rodzina na swoim” – mówił Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Grzegorz Maj
Polecane
REKLAMA