Czy jesteśmy społeczeństwem obywatelskim?

Demokracja sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego. Wolność słowa, wyboru i zrzeszania się, aktywizuje mieszkańców danego kraju do walki o swoje prawa i racje. Obywatele organizują się w stowarzyszenia, czy związki zawodowe, w celu realizacji swoich postulatów.

2013-10-09, 14:30

Czy jesteśmy społeczeństwem obywatelskim?
. Foto: flickr/DrabikPany

Posłuchaj

09.10.13 Zbigniew Lazar o społeczeństwie obywatelskim
+
Dodaj do playlisty

Termin „społeczeństwo obywatelskie” pojawia się ostatnimi czasy w mediach bardzo często – przy okazji wszelakich protestów oraz inicjatyw społecznych. Definicja tego pojęcia jest szeroka.

- Prawdopodobnie ilu socjologów, tyle różnych definicji. Najtrafniej to pojęcie wytłumaczyć mówiąc, że jest to społeczeństwo, które nie oczekuje od rządu, że ten zrobi za nie wszystko. Oczywiście nie chodzi tutaj o anarchię – władza jest po to, żeby administrować sprawy związane z obronnością, czy służbą zdrowia – powiedział w PR24 Zbigniew Lazar, specjalista ds. komunikacji i public relations.

Jednym z przykładów walki polskiego społeczeństwa o swoje prawa, jest obywatelski projekt nowelizacji ustawy o Rodzinnych Ogródkach Działkowych.

- Pod wpływem jakiegoś buntu społecznego, władze postanowiły podjąć dialog z działkowcami. Jednak z mediów dowiedziałem się, że ten projekt obywatelski, nad którym pracowała grupa społeczna działkowiczów, jest po raz kolejny negowany przez władze. Z jednej strony wysyła to do nas negatywny sygnał, zaś z drugiej powoduje to, że w ostatnim czasie coraz więcej ludzie bierze sprawy w swoje ręce – ocenił Lazar.

REKLAMA

PR24/Mateusz Patoła

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej