Polacy nie gęsi, swój język mają
W Wielkiej Brytanii szacuje się, że na stałe mieszka tam od 800 tys. do 1 mln Polaków. W niedzielę będą mieli oni okazję sprawdzić czy pamiętają jeszcze zasady polskiej pisowni.
2013-10-11, 12:16
Dyktando rozpocznie się o godz. 11:30 w nowej sali wykładowej Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w budynku przy King Street 238-246. Będzie to pierwsze dyktando organizowane przez PON UJ. Zwycięzca otrzyma tytuł Mistrza Ortografii i nagrodę rzeczową - voucher na zakupy o wartości 500 funtów. Dyktando poprowadzi Katarzyna Madera - popularna dziennikarka polskiego pochodzenia, znana z programów informacyjnych telewizji BBC News.
Do dyktanda będą dopuszczone tylko osoby dorosłe, które są albo Polakami, albo posługują się naszym ojczystym językiem. Akcja bowiem jest skierowana nie tylko do tych, co wyjechali za granicę po dołączeniu przez Polskę do UE, ale i do urodzonych w Wielkiej Brytanii, wychowywanych w polskich rodzinach.
"Adresujemy to dyktando do dwóch grupy: do Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii po wejściu Polski do UE oraz do osób, które tam się urodziły, wychowały się w polskich rodzinach, wróciły do polskich szkół i mówią po polsku" - mówi prof. Władysław Miodunka, kierownik Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Wydziale Polonistyki UJ i autor dyktanda. "Chodzi o sprawdzenie się w pisaniu po polsku. Można wygrać, ale można też się czegoś nauczyć. Myślę, że dyktando jest średnio trudne. Nie są to wymyślne połączenia, które zwykle występują w dyktandach organizowanych przez Radę Języka Polskiego, bo w Polsce Mistrz Ortografii to osoba, która opanowała wszystkie możliwe przepisy i wyjątki" - dodaje.
Pełnomocnik rektora UJ ds. PON dr Arkady Rzegocki mówi, że według brytyjskich danych polski jest drugim najczęściej używanym językiem w kraju. Dyktando ma umożliwić promocję polskiej kultury za granicą.
REKLAMA
Dyktando jest częścią projektu "Żywa pracownia kultury polskiej". Jego celem jest wspieranie Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii w utrzymywaniu żywego kontaktu z językiem i kulturą ojczystego kraju. W ramach akcji organizatorzy planują co dwa tygodnie w Londynie udostępnić warsztaty języka polskiego. 10 listopada mają odbyć się warsztaty poświęcone symbolom i tradycjom narodowym, a 1 grudnia dotyczące tradycji świąt Bożego Narodzenia. W grudniu będą także zajęcia dla rodziców dzieci dwujęzycznych.
Projekt pod nazwą Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie został uruchomiony w 2011 r. przez Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W jego ramach oferowane są studia magisterskie i podyplomowe, wykłady, seminaria naukowe i inne zajęcia edukacyjne adresowane do środowiska polonijnego w Wielkiej Brytanii.
cł
REKLAMA