Węże pomogły nam widzieć lepiej

Naczelne, w tym ludzie, mają bardzo dobry wzrok. Pozornie nie jest nam potrzebny. Jak zatem wyewoluował? Być może powinniśmy podziękować wężom.

2013-10-29, 23:55

Węże pomogły nam widzieć lepiej

Lynne Isbell, antropolog z University of California, od lat uważa, że to węże mogły sprawić, że nasze oczy tak się rozwinęły. Nasi przodkowie po prostu musieli zauważać je na tyle szybko, aby mieć szansę na ucieczkę. Teraz pojawiły się dowody neurologiczne.

Autorzy publikacji na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences twierdzą, że odkryli neurony w mózgach małp, które odpowiadają dokładnie za dostrzeganie węży.

Aby to sprawdzić, badacze pokazali makakom fotografie węży, pysków innych makaków oraz figur geometrycznych. Małpy poddawane były w tym czasie badaniu mózgu, aby sprawdzić,jak reagują na nie ivh neurony.

Okazało się, że węże uruchamiały dużo więcej komórek nerwowych niż inne obrazki. - Od początku istnienia naczelnych, węże stanowiły dla nich zagrożenie - komentują naukowcy. - Zarówno węże, jak i naczelne, są najbardziej różnorodne w tropikach.

REKLAMA

Oczywiście, korelacja węże-neurony musi jeszcze zostać potwierdzona. Być jednak zawdzięczamy tym zwierzętom więcej niż przypuszczaliśmy.

(ew/PopSci)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej