Szczyt Klimatyczny z demonstracją Solidarności w tle

Na razie nie mają zgody prezydent Warszawy na zorganizowanie demonstracji. Liczą jednak, że to się zmieni i będą mogli wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczeń emisji CO2.

2013-10-31, 20:45

Szczyt Klimatyczny z demonstracją Solidarności w tle
Smog (zdjęcie ilustracyjne). Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Szczyt Klimatyczny z demonstracją Solidarności w tle - zapowiada szef związkowców w Jeleniej Górze Franciszek Kopeć (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polska cieszy się w Europie niechlubną sławą. Nasza gospodarka opiera się w dużym stopniu na węglu. Jeśli więc chodzi o emisję CO2 jesteśmy w europejskiej czołówce. Nie ma jednak powodów do dumy, bo kraje rozwinięte a także ekolodzy starają się szukać innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym  można byłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Polskie rządy od lat powtarzają, że naszej gospodarki nie stać na takie rozwiązania. Ta sprawa powraca co jakiś czas i już wcześniej Polska samotnie blokowała ambitne propozycje. Teraz jest w niezręcznej sytuacji, bo sama gościć będzie uczestników konferencji klimatycznej. Właśnie z tego powodu przedstawiciele Komisji Europejskiej liczą na zmianę stanowiska polskiego rządu.

- Blokowanie porozumienia byłoby niekorzystne dla wizerunku kraju i Unii Europejskiej - dodają. A Polska podkreśla, że zwiększenie z 20 do 30 procent redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii ma sens tylko wtedy, gdy zobowiążą się tego także inni truciciele, jak Stany Zjednoczone, Rosja, czy Chiny. Stanowisko wypracowane na szczyt klimatyczny nie jest aż tak restrykcyjne dla Polski, jak planowano.

Z rezolucji przede wszystkim usunięto zapisy dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla. Odrzucone poprawki mówiły o redukcjach emisji o 30% do roku 2020, oraz 50% do roku 2030. Państwa miały to osiągnąć, między innymi, poprzez zmiany technologiczne pozwalające na przyjazną klimatowi gospodarkę.

REKLAMA

Mimo to, Solidarność uważa, że proponowane przez Brukselę zmiany są zbyt rygorystyczne. Co doprowadzi do tego, że wiele zakładów w Polsce będzie musiało być zamkniętych. Przewodniczący zarządu regionu Solidarności w Jeleniej Górze Franciszek Kopeć mówi, że chodzi o obronę miejsc pracy w takich zakładach jak kopalnie i elektrownie. Dlatego chcą zorganizować w Warszawie demonstrację. Liczą, że weźmie w niej udział kilkanaście tysięcy osób.

Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna rozpocznie się 11 listopada na Stadionie Narodowym. I potrwa do 22 listopada.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

IAR/asop

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej