Kerry: tarcza antyrakietowa w Polsce około 2018 roku

Plany obrony przeciwrakietowej są aktualne. Nie przewiduję zmian. Będziemy wypełniać nasze zobowiązania – zapewniał w Warszawie sekretarz stanu USA John Kerry na wspólnej konferencji z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

2013-11-05, 11:21

Kerry: tarcza antyrakietowa w Polsce około 2018 roku

Posłuchaj

Radosław Sikorski odpowiada na pytanie o aferę podsłuchową (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zapewnił w Warszawie, że polska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej powstanie do 2018 roku.

Kerry mówił, że na spotkaniu w Warszawie omawiano kwestie partnerstwa handlowo-inwestycyjnego. Przypomniał, że Polska jest największym partnerem handlowym USA w Europie Środkowej. Inny temat to kwestie klimatyczne  - sekretarz stanu USA przypomniał, że Polska będzie za kilka dni gospodarzem konferencji środowiskowej ONZ.

Sprawa podsłuchów. "Będą konsultacje między służbami"

Pytany o kwestie podsłuchów, szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że rozmawiano o tym, i będą konsultacje między służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenia. - Jest to temat, o którym myślimy. Działamy wspólne. – mówił z kolei Kerry. Podkreślił, że USA są świadome, iż trzeba zachować balans między ochroną bezpieczeństwa a prawem obywateli do prywatności i dodał, że prezydent USA nakazał przegląd działalności w tym zakresie.

John Kerry mówił również, że nie należy łączyć ze sobą sprawy umowy o strefie wolnego handlu, którą USA negocjują z Unią Europejską i spraw związanych z Narodową Agencją Bezpieczeństwa (NSA).

REKLAMA

John Kerry w Polsce - czytaj więcej >>>

Szef MSZ Radosław Sikorski relacjonował na konferencji, że rozmawiano m.in. o Partnerstwie Wschodnim. Zaznaczył, że Polska popiera podpisanie umowy o strefie wolnego handlu między USA i Unią Europejską. Wspomniał o współpracy w kwestii wydobycia gazu łupkowego. - Polska uważa, że dla dobra środowiska, ale i dla dobra gospodarek powinniśmy eksploatować zasoby gazu łupkowego (...) Gaz powinien przypłynąć do naszego terminala ze Stanów Zjednoczonych - mówił.

John Kerry zaznaczył, że to jego pierwsze spotkanie dwustronne z Europie Środkowej i nie jest przypadkiem, że przyjechał do Polski. Podkreślił, że wiele w Polsce się zmieniło w ciągu 25 lat. - Wpływ Polski odczuwa się w społeczności transatlantyckiej – mówił Kerry. Dodał, że jest dumny, że mógł podkreślić wkład Tadeusza Mazowieckiego w dziedzinę praw człowieka i rozwój demokracji, składając kwiaty przy jego grobie w imieniu narodu amerykańskiego . Zaznaczył, że USA zawsze były sojusznikiem Polski w drodze ku postępowi.

Kerry i Sikorski o Syrii: tylko rozwiązanie polityczne >>>

REKLAMA

 

(źr. TVN24/x-news)

REKLAMA

(źr. TVN24/x-news)

Tarcza antyrakietowa

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego.

Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

PolskieRadio.pl/PAP/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej