Potęga zaklęta w tradycję, czyli współczesne oblicza Indii

Magnetyzujący urok orientu sprawia, że Indie odwiedzają co roku miliony turystów. Ludzie poszukują tu duchowych doznań, egzotycznej przyrody oraz imponującej architektury. Ekstremalnych wrażeń dostarcza nie tylko bogata kultura, kuchnia czy pejzaże ale także kontrasty rozdzierające kraj.

2013-11-06, 15:15

Potęga zaklęta w tradycję, czyli współczesne oblicza Indii
Indie, Taj Mahal. Foto: Wikipedia
Okładka
Okładka książki

"Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857-2013" - to nowa książka Krzysztofa Iwanka i Adama Burakowskiego, która ukazała się w Wydawnictwie Naukowym PWN. Autorzy prowadzą czytelnika przez półtora wieku historii Indii. Udowadniają, że ten kraj to nie tylko Bollywood, ostre przyprawy,  ogromne kontrasty i porażająca bieda.

-Siła i słabość Indii wynikają z przeszłości, w której w całość państwową spoiła je dominacja brytyjska. Krzysztof Iwanek i Adam Burakowski zabierają nas w drogę w sposób oryginalny i kompetentny - prof. Jan Kieniewicz.

Ojczyzna Gandhiego jest dziś prawdziwym mocarstwem ekonomicznym i politycznym w skali globalnej. To drugie co do liczby ludności państwo świata. Kraj ten posiada duże, naturalne zasoby naturalne i ogromny, silny rynek wewnętrzny. Widać to na przykładzie inwestycji - swoje siedziby otwierają tam międzynarodowi giganci tacy jak Google. Z drugiej strony, coraz częściej indyjskie firmy wykupują zagraniczne firmy. Czy współczesne Indie to uśpiony przez lata azjatycki tygrys, który właśnie obudził się do życia?

Książka Iwanka i Burakowskiego pokazuje procesy społeczne i polityczne, które pozwoliły przekształcić się Indiom w kolosa, z którym trzeba się liczyć. - Autorzy przedstawili problematykę polityczną, ekonomiczną, społeczną oraz powiązania międzynarodowe Indii. (...) Ważnym i nowym elementem pracy w literaturze o Indiach publikowanej w Polsce jest zwrócenie uwagi oraz analiza sytuacji politycznej i społecznej w ważniejszych stanach Indii, nie tylko w centrum. W ostatnich 20 latach, sytuacja w Indiach znacznie się zmieniła. Wyłoniły się nowe partie polityczne i grupy interesów mające oparcie w poszczególnych prowincjach tego wielkiego państwa, podczas gdy władza centralna powoli, choć relatywnie, traci na znaczeniu - mówi dr hab. Krzysztof Dębnicki.

REKLAMA

O Indiach i książce Burakowskiego i Iwanka będzie można podyskutować w ramach Akademii PWN na spotkaniu 14 listopada o godzinie 19.00 w restauracji Biosfera przy Al. Niepodległości 80 w Warszawie. Będą tam autorzy : Adam Burakowski - politolog, historyk i publicysta oraz Krzysztof Iwanek - ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja, a także prof. Maria Krzysztof Byrski - indiolog i Anna Kalata - wiceprezes Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej. Spotkanie promocyjne poprowadzi Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.

Książka "Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857-2013" ukazała się pod patronatem Polskiego Radia.

 


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej