To cios w polskich rolników. Popyt na rzepak rośnie, ale Unia wprowadza ograniczenia
Komitet ds. środowiska Parlamentu Europejskiego poparł propozycję zmniejszenia roli biopaliw pierwszej generacji czyli konwencjonalnych, produkowanych z olejów roślinnych, cukru lub skrobi – w minimalnym udziale biopaliw w paliwach wykorzystywanych na terenie Unii do roku 2020. Na zmianach tych mogą stracić polscy producenci rzepaku, a ten rok był dla nich wyjątkowo dobry.
2013-11-19, 17:32
Posłuchaj
Rosnąca produkcja biodiesla w Europie powoduje, że wzrasta popyt na oleje roślinne, wykorzystywane w produkcji biopaliwa. Prawie o 200 proc. wzrósł polski eksport oleju rzepakowego, o 75 proc. wzrosła produkcja oleju rzepakowego, a zgodnie z procedowaną w Unii propozycją, udział biopaliw ma wynieść do końca obecnej dekady 10 proc., ale udział biopaliw pierwszej generacji ma być zmniejszony do 5,5 proc.
Z roku na rok więcej rzepaku
Zgodnie z szacunkiem GUS zbiory rzepaku na terenie kraju wyniosły 2,6 mln ton i były o 37 proc. większe od ubiegłorocznych. Natomiast łączny skup rzepaku w okresie lipiec-sierpień wyniósł 1,4 mln ton, wobec 975 tys. ton w tym samym okresie 2012 roku. Wzrost produkcji w 2013 r. jest wynikiem dużej opłacalności produkcji w roku 2012 oraz rosnącego popytu na olej rzepakowy ze strony sektora biopaliwowego.
– Potopu rzepakowego nie będzie. Przemysł nie pracuje jeszcze na pełnych obrotach, ponieważ moce wytwórcze polskiego sektora olejarskiego to jest prawie 1,3 mln ton surowego oleju rzepakowego, przy czym ten olej dzieli się na dwa strumienie. Część, ok. 400 tys. ton przeznaczona jest do konsumpcji, do celów spożywczych. Natomiast reszta przeznaczona jest na produkcję biopaliw – mówi Lech Kempczyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Komisja Europejska chce mniejszych limitów
Ta bardzo duża produkcja oleju rzepakowego w tym roku, to oczywiście efekt wyjątkowo korzystnych zbiorów rzepaku. Czy może to być powód do zmartwienia?
– Powodów do zmartwienia nie ma, ponieważ w dalszym ciągu obowiązują ustalenia Komisji Europejskiej o Narodowym Celu Wskaźnikowym*, i ta ilość będzie zagospodarowana, natomiast wiele złego wyrządziła Komisja Europejska wdając się w jakieś bezsensowne, nieobliczalne dywagacje o ograniczeniu produkcji biopaliw pierwszej generacji, czyli tych produkowanych z surowców rolniczych, które mogą być przeznaczane na cele spożywcze. Jest to zupełnie niepotrzebna i zbędna dyskusja, która być może powoduje, że nasi producenci zaczynają się zastanawiać, czy nie szukać sobie zbytu za granicą, zamiast kierować produkcję na krajowy rynek, z przeznaczeniem na cele biopaliwowe – zastanawia się Lech Kempczyński.
Niepewna przyszłość produkcji rzepaku
– W ubiegłym sezonie obsiano rzepakiem ok. 900 tys. hektarów, a zbiór był w granicach 2,5-2,6 mln ton – zauważa Lech Kempczyński. Po tym wyjątkowo dobrym dla producentów rzepaku roku, rolnicy zdecydowali się na zwiększenie areału. Z takich bardzo szacunkowych danych wynika, że porównywalny, podobny areał został obsiany w tym roku, natomiast jakie będą zbiory – to zależy od tego jaka będzie zima, i od wielu innych czynników. Czy polscy rolnicy uważają, że rzepak to jest ta roślina, w którą powinni inwestować, która jest dla nich opłacalna, czyli czy jest to roślina przyszłościowa. – Wydaje mi się, że tak. Świadczy o tym chociażby areał obsiany w tym roku. Mimo całej przepychanki z Komisja Europejską i jej pomysłami ograniczenia produkcji biopaliw pierwszej generacji – rolnicy na szczęście nie ulegli tej psychozie i panice, że jest to uprawa bez przyszłości, bo będzie zmniejszone zapotrzebowanie – reasumuje Lech Kempczyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Obecnie stosunek rzepaku produkowanego na cele spożywcze do wytwarzanego na cele przemysłowe w Unii Europejskiej wynosi 30 do 70, podczas gdy w naszym kraju 40 do 60.
Opr. MB
*Narodowy Cel Wskaźnikowy - minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie, liczony według wartości opałowej.