Polskie Radio na Kresach? To wciąż aktualne zadanie

W siedzibie Polskiego Radia trwa debata z okazji 85. rocznicy uruchomienia rozgłośni w Wilnie, 80. rocznicy nadania pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala" oraz 75. rocznicy uruchomienia Polskiego Radia w Baranowiczach.

2013-11-21, 18:39

Polskie Radio na Kresach? To wciąż aktualne zadanie

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Otwierając konferencję, prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślał, że programy kresowych rozgłośni miały wyjątkowe znaczenie dla polskiego społeczeństwa. Jak mówił ma programy rozgłośni z Wilna czy Lwowa oczekiwały całe pokolenia. - Polskie Radio na Kresach to fundament współczesnego radia - powiedział.

Jacek Junosza-Kisielewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych tłumaczy, że kresowe rozgłośnie, nawiązując do chlubnych tradycji, powinny realizować program wspierania polskości na Litwie, Ukrainie i na Białorusi. Jak mówi, MSZ oczekuje, że te współczesne media kresowe będą wzmacniały pozycję Polaków za granicą i jednocześnie będą pogłębiały kontakt tych społeczności polonijnych z krajem.
Prezes Polskiego Radia Lwów Teresa Pakosz podkreśla, że najważniejszą misją, przed jaką stoi lwowska rozgłośnia, jest ocalenie od zapomnienia "polskiego Lwowa". Na razie wysiłkiem lwowskich dziennikarzy Polskie Radio Lwów wydało dwie płyty poświęcone kulturze tego miasta, uniwersytetowi, politechnice, teatrowi i radiu, a także ludziom mieszkającym i tworzącym "polski Lwów". Jak tłumaczy Teresa Pakosz, Polacy we Lwowie czekają na takie wydawnictwa, bo chcą się dowiadywać i poznawać historię.
Z kolei prezes wileńskiego Radia Znad Wilii Czesław Okińczyc podkreśla, że najważniejszym zadaniem stojącym przed jego rozgłośnią jest pielęgnowanie polskich tradycji na Litwie. Jego zdaniem dotarcie do każdego Polaka na Litwie z poprawną polszczyzną to jest duży sukces. Jest to też, dodaje Czesław Okińczyc, próba podtrzymania tożsamości narodowej, kultywowanie języka polskiego i polskich tradycji.

Przedstawiciel Krajowej Rady Radiofonii Stefan Pastuszka podkreślał, że Polskie Radio odegrało niezwykle ważną rolę we współczesnej historii Polski. Jak podkreślał, to jest bardzo bogata tradycja patriotyczna, edukacyjna inspirująca i integrująca. Dziś podkreślał Stefan Pastuszka Polskie Radio te tradycje kontynuuje.
Prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski podkreślał, że audycje Polskiego Radia w okresie międzywojennym były jednym z najważniejszych elementów integrujących polskie społeczeństwo. Jak przypominał, 3 rozgłośnie kresowe kultywowały polski język i polską kulturę i utrwalały polskość kresowych ziem, budując trwałe poczucie łączności Kresów z reszta polskich ziem.
By rozgłośnie kresowe i inne polonijne media mogły funkcjonować, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w przyszłym roku przeznaczy na ich wsparcie ponad 5 i pół miliona złotych.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

REKLAMA

PK -Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej