Prof. Elżbieta Mączyńska: trzeba odkrywać przyczyny zjawisk gospodarczych

Prof. Elżbieta Mączyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego mówi Polskiemu Radiu, że odkrywanie przyczyn zjawisk gospodarczych jest dziś sprawą niezwykłej wagi. Bo kto nie zna przyczyn, ten nie ma wiedzy.

2013-11-28, 16:23

Prof. Elżbieta Mączyńska: trzeba odkrywać przyczyny zjawisk gospodarczych
Prof. Elżbieta Mączyńska . Foto: fot. W.Kusiński/PR

Odkrywamy naturę i przyczyny zjawisk gospodarczych. To motto IX Kongresu Ekonomistów Polskich, które rozpoczęło się dziś w Warszawie. Nad problemami współczesnej ekonomii dyskutuje około 700 uczestników. Patronat honorowy nad Kongresem sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Nie można -  zdaniem prof. Mączyńskiej  podejmować racjonalnych decyzji dotyczących skutków, jeśli nie zna się ich przyczyn.

Prezes PTE powołuje się tu na przykład innej dziedziny nauki czyli medycyny. W medycynie właśnie często leczy się objawy a nie przyczyny. Wtedy nie prowadzi to do dobrych rezultatów. Często prowadzi do śmierci pacjenta. Ekonomiści powinni tego stanowczo unikać – tłumaczy prof. Mączyńska.

Dlatego głównych hasłem IX Kongresu Ekonomistów Polskich jest „Ekonomia dla przyszłości. Odkrywać naturę i przyczyny”.

REKLAMA

-  Postanowiliśmy w tym kierunku pójść, bo mamy także w skutek kryzysu ale i w debacie pokryzysowej ogromny galimatias pojęciowy. Mylenie wielu ważnych fundamentalnych pojęć. Ten galimatias przekłada się na różnego rodzaju analizy i oceny. Często te oceny są błędne – mówi prof. Elżbieta Mączyńska.

Ponadto na Kongresie omawiane będą m.in. trendy we współczesnej ekonomii, spory wokół modelu gospodarczego Polski, rola Polski w gospodarce Unii Europejskiej i globalnej, problemy edukacji, zarządzania oraz dostosowania kształcenia polskich ekonomistów do wymogów praktyki.

Udział w Kongresie biorą m.in. prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego; prof. Jerzy Hausner, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w Komisji Europejskiej; Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Kongresy ekonomistów mają długą tradycję. Organizowane są od 1887, kiedy to polscy ekonomiści i prawnicy z trzech zaborów spotkali się w Krakowie podczas Pierwszego Zjazdu Ekonomistów i Prawników.

REKLAMA

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej