Wolontariat: bezinteresowna praca
Pomagają starszym, chorym, opiekują się najmłodszymi i dzielą swoim czasem – tacy właśnie są wolontariusze.
2013-12-05, 17:24
Posłuchaj
Niektórym wolontariat kojarzy się z pewnego rodzaju modą, ale tak naprawdę trzeba robić to z potrzeby serca.
- Wydaje mi się, że większość ludzi chce zrobić coś fajnego nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Kiedy chodziłam do gimnazjum byłam członkinią grupy, która brała udział w różnych akcjach. Kiedy widziałam, że sprawiam radość innym osobom, to stwierdziłam, że chcę to kontynuować, skoro mam trochę wolnego czasu – powiedziała wolontariuszka Agnieszka Hejne, działająca w Polskim Banku Żywności
- Otrzymałem w życiu dużo miłości i przyjaźni ze strony innych ludzi i to mnie motywuje. Kierując się w życiu tylko egoizmem nie będziemy czuć sensu i radości życia. Uważam, że umiejętności, które nabyłem nie są tylko dla mnie. Cieszę się, że się mogę być komuś potrzebny – dodał Mateusz Jarczewski, wolontariusz z Warszawskiego Hospicjum dla dzieci.
Wolontariusze często muszą być silni psychiczni, bo spotykają się z ludzkim cierpieniem.
REKLAMA
- Praca z chorymi jest trudna o tyle, że wymaga pewnych umiejętności i wrodzonych cech. Jednak bycie wolontariuszem w hospicjum nie oznacza, że trzeba pracować z chorymi. Można pomóc w sposób pośredni – wspierając hospicjum czy propagując jego idee. W tym sensie każdy może być wolontariuszem, nie każdy może i nie każdy będzie „dopuszczony” do bezpośredniej pracy z chorymi- podkreślił doktor Jerzy Jarosz, założyciel Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa na warszawskim Ursynowie.
Wolontariuszami są głównie młodzi ludzie, ale również starsi angażują się w pomoc innym. Jak zostać wolontariuszem?
- Najpierw musimy podjąć decyzję czy rzeczywiście chcemy spróbować zacząć działać w wolontariacie. Kolejnym krokiem jest poszukanie organizacji pozarządowych czy instytucji publicznych, które takich osób poszukują - stwierdził Karol Krzyczkowski z Centrum Wolontariatu.
- Powinniśmy też zrobić coś, co my nazywamy wolontariackim rachunkiem sumienia. Zastanowić się, jak ma wyglądać nasz wolontariat, czym chcemy się zajmować, ile czasu możemy na to poświęcić i jakie terminy są dla nas dogodne. Dopiero z taką wiedzą poszukać wolontariatu. Chodzi o to, żeby się nie okazało, że znaleźliśmy ciekawy wolontariat, ale nie pasuje on do naszego grafiku. Najpierw powinniśmy zastanowić się, co możemy z siebie dać, a dopiero potem szukać odpowiedniego wolontariatu.
REKLAMA
PR24/Anna Krzesińska
REKLAMA