Historia obcasów na przestrzeni dziejów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 19:20
Kobiece szpilki pojawiły się w połowie XX w. W błyskawicznym czasie stały się prawdziwym hitem. Dużo dłuższa jest historia butów na obcasie.
Audio
  • Ostatnią rewolucję w dziedzinie kobiecych szpilek przeprowadził Alexander McQueen (Czwórka/Efekt: WOW)
Historia obcasów na przestrzeni dziejów
Foto: Glow Images/East News

Znamiona obcasów możemy znaleźć już w obuwiu wytwarzanym... przed naszą erą. - Takie ślady są w Persji. Buty na obcasie pomagały lepiej jeździć konno czy też wspinać się po górach. To był taki lekki obcasik - przybliżyła kostiumolog Zuzanna Żubka-Chmielewska. Dodała ona, że przez bardzo długi okres dziejów but na obcasach wcale nie był przypisany tylko kobietom, nosili je również mężczyźni, chcący dodać sobie wzrostu.
Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a miało to związek przede wszystkim z ekspansją świata mody na popkulturę i życie codzienne. O tym, komu zawdzięczamy tę rewolucję i jak produkuje się współcześnie buty na obcasie - w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Efekt: WOW
Prowadził: Mateusz Kulik
Materiał przygotował: Michał Piwowarek
Goście: Michał Szulc (projektant), Zuzanna Żubka-Chmielewska (kostiumolog)
Data audycji: 18.11.2014
Godzina audycji: 16.00
ac, mcz

Czytaj także

Nowa Warszawa rodzi się z pasji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:00
Projekt nowej wersji kultowego auta Warszawa od wielu miesięcy rozpala wyobraźnię tysięcy fanów motoryzacji w Polsce. Do finalizacji dzieła, za którym stoją Michał Koziołek i Adam Mal, brakuje już niewiele. Jest na co czekać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Butelka - w poszukiwaniu kształtu idealnego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:30
Pierwsze wzmianki o szklanych narzędziach, które możemy uznać za prototyp współczesnej butelki, sięgają 1250 r. p.n.e. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich życie codzienne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arrinera Hussarya - pierwsze polskie superauto budzi emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 17:30
Jest piękny, wytrzymały i szybki. Polacy wyprodukowali pierwszy supersamochód. Dziennikarz Czwórki Kuba Marcinowicz odwiedził warsztat, w którym powstaje Arrinera Husarya.
rozwiń zwiń