more_horiz

"Nasza" muzyka zwiększa produktywność

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:00
Wielu z nas wybiera słuchawki i ulubioną muzykę, by odciąć się od hałasów i dźwięków dobiegających z zewnątrz. Muzyka usprawnia mózg, poprawia krążenie, wpływa na nasza podświadomość i zwiększa naszą produktywność. 
Audio
  • Mariusz Jarymowicz z Naturalnego Centrum Zdrowia opowiada o wpływie muzyki na podświadomość (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko

Już w starożytności mówiono o zbawiennym wpływie muzyki. Dziś wiemy, że muzyka, która towarzyszy nam o poranku wpływa na cały nasz dzień. Wcale nie musimy jej słuchać, wystarczy, że leci gdzieś w tle. Dodatkowo, jak wynika z badań Uniwersytetu Cornella, muzyka jest w stanie wpływać na naszą produktywność i ją zwiększać.

- Muzyka podnosi produktywność, jeśli jest to "nasza" muzyka, przez nas wybrana i lubiana - mówi Mariusz Jarymowicz z Naturalnego Centrum Zdrowia. - Muzyka klasyczna też może nas rozproszyć, przywołać negatywne, traumatyczne wspomnienie sprzed lat - dodaje. 

Zdaniem rozmówcy Ady Janiszewskiej, w 95 procentach kieruje nami podświadomość, a muzyka wpływa na nią bezpośrednio. Możemy to wykorzystać i świadomie kierować kreatywnością.

Muzyka pomaga nie tylko w pracy. Wspomaga procesy leczenia i rozwoju, bywa pomostem komunikacyjnym. Jak działa? Gdzie możemy obserwować jej zbawienny wpływ? O tym w materiale czwórkowej reporterki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska 

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 12.37

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język migowy. "Jest zróżnicowany niemal tak, jak foniczny"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 18:29
Już Platon wspominał o możliwości wykorzystywania gestów w kontaktach z osobami, które mają uszkodzony słuch. - Dziś istnieje około 200 języków migowych. Różnią się one między sobą tak, jak "zwykłe języki", istnieją też dialekty - tłumaczy dr Sylwia Łozińska z Pracowni Lingwistyki Migowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu niedźwiedzie polarne schodzą z kry na ląd?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 17:00
27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego. - To wyjątkowe zwierzęta, największe drapieżniki zamieszkujące Arktykę, bardzo odległe, zimne rejony - mówi Anna Jakucińska z warszawskiego Zoo.
rozwiń zwiń