Zmiana traktatów UE. Prof. Bainczyk: nie ma głosu reprezentującego mniejsze i średnie państwa
- To Republika Federalna Niemiec ma dominującą znaczenie w kształtowaniu wizji przyszłości Unii Europejskiej, jest wielki brak po stronie państw Europy Środkowej i Południowej, nie próby budowania konsensusu ponadnarodowego i wypracowania innej wizji Unii - mówiła w Polskim Radiu 24 Prof. Magdalena Bainczyk (Instytut Zachodni).
2023-11-11, 16:33
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
"Nie ma wymiany idei"
Marta Bainczyk komentując prace Komisji, zwracała uwagę, że w dialogu o przyszłym kształcie UE, nie ma głosów innych państw poza Niemcami, Francją i krajami Beneluksu, co jej zdaniem odzwierciedla m.in. skład Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. - Pamiętajmy, że wartość Europy polega na tym, że konkurowały tu różne idee, ich wymiana. Na razie tej wymiany nie ma, nie ma też głosu, który reprezentowałby interesy państw średnich i małych - podkreślała gość audycji.
"Suwerenność UE, jako samodzielnego podmiotu władzy w stosunku do państw członkowskich"
- To, co proponuje się obecnie, to suwerenność UE jako samodzielnego podmiotu władzy w stosunku do państw członkowskich. Na to składa się suwerenność ustrojowa, Unia będzie decydowała sama o sobie, i co więcej, Unia chce decydować o ustroju państw składowych. Będzie temu służyła poszerzona przez art. 7 kontrola przestrzegania wartości UE (…). To Unia będzie np. kontrolowała, czy Rumunia jest państwem demokratycznym, czy Grecja przestrzega praw człowieka, czy Polska jest państwem praworządnym. Jest to także suwerenność militarna, szerokie ambicje, jeśli chodzi o budowę polityki bezpieczeństwa i obrony, suwerenność w zakresie polityki zagranicznej i suwerenność podatkowa - wyjaśniała ekspert.
Posłuchaj
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Geopolis
Prowadząc: Antoni Opaliński, Olga Doleśniak-Harczuk
REKLAMA
Gość: Prof. Magdalena Bainczyk (Instytut Zachodni)
Data emisji: 30.09.2023
Godzina emisji: 11.33
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA