more_horiz

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "Rzeczywiście to zrobił"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 12:45
- Polak rzeczywiście to zrobił. W zeszłym roku był nabór na nowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zostało wyłonionych kilkunastu, z tym że pięciu to była ekipa główna, która zaczęła szkolenia od razu po konkursie. Reszta to była ekipa zapasowa, albo ekipa dodatkowa i wśród tej ekipy dodatkowej znalazł się Sławosz Uznański - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.
Dr Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii
Dr Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historiiFoto: Twitter.com/@GovTechPL/@ESA_Euclid

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. Astronauta Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie on testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

- To są loty załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej już od 2012 roku, a Europejska Agencja Kosmiczna jest z kolei członkiem takiej grupy, która zarządza międzynarodową sesją kosmiczną. Agencja Europejska dorzuca się do utrzymania stacji kosmicznej, Polska dorzuca się do Europejskiej Agencji Kosmicznej, stąd krok po kroku widać, że Polak może dostać się w skład korpusu astronautów i polecieć na tę Międzynarodową Stację Kosmiczną - powiedział dr hab. Grzegorz Brona.

- Polak rzeczywiście to zrobił. W zeszłym roku był nabór na nowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zostało wyłonionych kilkunastu, z tym że pięciu to była taka ekipa główna, która zaczęła szkolenia od razu po konkursie. Reszta to była ekipa zapasowa, albo ekipa dodatkowa i wśród tej ekipy dodatkowej znalazł się właśnie Sławosz Uznański z niewielkimi szansami na lot - wskazał gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
45:55 _PR24_AAC 2023_08_12-11-07-00.mp3 Dr hab. Grzegorz Brona gościem Polskiego Radia 24 ("Geopolis") 

***

Audycja: "Geopolis"

Prowadzący: Olga Doleśniak-Harczuk, Antoni Opaliński

Gość: dr hab. Grzegorz Brona (były szef Polskiej Agencji Kosmicznej)

Data emisji: 12.08.2023

Godzina emisji: 11.06

nt

Zobacz także

Zobacz także