more_horiz

"Czułem, że wygrałem tę walkę". Marian Kasprzyk o złotym medalu olimpijskim w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 16:35
Marian Kasprzyk przydomek "Polski Papp", to pięściarz z Bielska, który nigdy nie był mistrzem Polski, ale wywalczył złoty medal olimpijski w Tokio (1964) i brązowy w Rzymie (1960). 
Indywidualne Mistrzostwa Polski w Boksie. Na ringu Marian Kasprzyk (P) i Jerzy Kulej. Kwiecień 1961 r.
Indywidualne Mistrzostwa Polski w Boksie. Na ringu Marian Kasprzyk (P) i Jerzy Kulej. Kwiecień 1961 r. Foto: PAP/CAF - Zbigniew Matuszewski

W Rzymie w 1960 roku zakończył turniej w kategorii lekkopółśredniej z brązowym medalem. W ćwierćfinale pokonał obrońcę tytułu, reprezentanta ZSRR – Władimira Jangibariana, jednak w tej walce odniósł kontuzję i nie stanął do półfinału.

Cztery lata później w Tokio wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego w kategorii średniej, pomimo tego, że w finałowej walce złamał kciuk już w pierwszej rundzie. Mimo to dotrwał jednak do końca i zwyciężył, pokonując także reprezentanta ZSRR - Rikardasa Tamulisa.

Co ciekawe Marian Kasprzyk pomimo olimpijskich sukcesów nie odnosił oszałamiających sukcesów w mistrzostwach kraju, nigdy nie zdobywając złotego medalu. Tak małą liczbę sukcesów na krajowym ringu tłumaczy fakt, że w latach 1961-64, Kasprzyk nie mógł walczyć, gdyż był zdyskwalifikowany przez związek za udział w bójce, która swój finał miała w sądzie i zakończyła się skazaniem pięściarza.

Karę uchylono krótko przed igrzyskami w Tokio, na które Kasprzyk pojechał po zaciętej rywalizacji z Leszkiem Drogoszem. Pojechał i… wygrał. Ta historia posłużyła Bohdanowi Tomaszewskiemu i Jerzemu Suszce jako podstawa do napisania scenariusza filmu "Bokser" w reżyserii Juliana Dziedziny.

Posłuchaj
24:53 _PR24_AAC 2023_03_19-15-05-18.mp3 Marian Kasprzyk gościem Cezarego Gurjewa (Kalejdoskop sportowych legend)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Kalejdoskop sportowych legend

Prowadzący: Cezary Gurjew

Gość: Marian Kasprzyk

Data emisji: 19.03.2023

Godzina: 15.06

PR24

Zobacz więcej na temat: pr24 boks

Zobacz także

Zobacz także