Drugie życie ubrań. Akcja zbierania odzieży pomoże wyrobić dobre nawyki

2024-06-10, 19:44

Drugie życie ubrań. Akcja zbierania odzieży pomoże wyrobić dobre nawyki
Gość Polskiego Radia wskazała, że akcja przeglądu szaf wpisuje się w działania proekologiczne . Foto: Patrick Hatt/ Shutterstock

- Młodzi ludzie biorący udział w akcji zbierania odzieży, sprzątając swoje szafy oraz zachęcając do tego przyjaciół i rodzinę, stają się ambasadorami dobrych ekologicznych nawyków - mówiła w Polskim Radiu 24 szefowa fundacji Eco Textil Monika Lipnicka tłumacząc edukacyjne działanie akcji Zrób porządek w szafie. -Kiedy takie pokolenie wejdzie w dorosłe życie, będzie wiedziało, jak postępować na zakupach i co zrobić z używanymi ubraniami - dodała.  

Blisko 40 ton niepotrzebnych ubrań zebrano w pierwszej tegorocznej edycji akcji Zrób porządek w szafie. To inicjatywa zachęcają do wprowadzania w drugi obieg używanych i niechcianych ubrań. W ten sposób można nie tylko pomagać potrzebującym, ale także - środowisku. 

Inicjatywa łączy uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy wciągają w działania całe miejscowości - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezeska fundacji Eco Textil Monika Lipnicka. - Akcja na ogromny potencjał, a szkoły są świetnym środowiskiem do tego, by zbierać niepotrzebne ubrania i prowadzić edukację ekologiczną, budować dobre nawyki, zarówno, gdy kupujemy ubrania, jak i kiedy już ich nie potrzebujemy - dodała. 

Jak mówiła, niezniszczona używana odzież trafia do drugiego obiegu lub służy potrzebującym, zaś zniszczone elementy garderoby są wykorzystywane jako surowiec do produkcji czyściw fabrycznych lub paliw alternatywnych.    

Ekologiczne nawyki wyniesione ze szkoły

Druga edycja akcji wystartuje we wrześniu. - Na uczniach i społeczności szkolnej spoczywa tylko jedno zadanie: posprzątać w swojej szafie i zachęcić do tego swoich rodziców, przyjaciół, sąsiadów. Nie ma znaczenia, czy to jest szkoła z wielkiego miasta czy małej miejscowości. Przykłady pokazują, że to właśnie szkoły w których uczy się 100, 150 dzieci, osiągają lepsze wyniki niż szkoły z dużych miast - wskazała. 

REKLAMA

- Sama zbiórka jest świetnym powodem do rozmowy z uczniami o niepotrzebnych ubraniach - zauważyła gość Polskiego Radia 24. Wskazała, że młodzi ludzie interesują się ekologią i "pokazują, że czas się zatrzymać". Dodała, że konsumpcjonizm widoczny w przypadku kupowania odzieży jest istotnym zagrożeniem dla ekologii, dlatego budowanie odpowiednich nawyków, czemu służy akcja porządkowania szafy jest ważniejsze. 

- Ci młodzi ludzi, którzy biorą udział w szkolnej akcji, sprzątają swoje szafy, zachęcają do tego przyjaciół i rodzinę, stają się ambasadorami dobrych ekologicznych nawyków. Kiedy takie pokolenie wejdzie w dorosłe życie, będzie wiedziało, jak postępować na zakupach i co zrobić z używanymi ubraniami - mówiła Monika Lipnicka. 

Statystyczny Europejczyk każdego roku kupuje około 25 nowych kg ubrań, w zamian pozbywając się około 11 kg odzieży. 

W audycji także "Ekoserwis", czyli przegląd najważniejszych wiadomości ze świata ekologii.

REKLAMA

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Monika Lipnicka o akcji Zrób porządek w szafie (Zmiana klimatu) 22:02
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzący: Marta Hoppe

Gość: Monika Lipnicka (prezeska Fundacji Eco Textil)

REKLAMA

Data emisji: 10.06.2024

Godzina emisji: 19.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej