Gra "Osiedle z Klimatem". Pobierz, zainstaluj, zmień swoje otoczenie

- Wszyscy powinniśmy zacząć myśleć o tym, jak lepiej zaadaptować się do zmian klimatu na poziomie lokalnym. Bardzo dużo możemy poprawić w skali naszego osiedla mieszkaniowego. I wszystkich do tego namawiam - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW. Służy temu gra symulacyjna "Osiedle z klimatem".  

2024-06-05, 21:07

Gra "Osiedle z Klimatem". Pobierz, zainstaluj, zmień swoje otoczenie
Gra "Osiedle z klimatem" dostępna jest za darmo dla. Foto: osiedlezklimatem.pl

Gra "Osiedle z klimatem" powstała po to, by mieszkańcy osiedli mogli wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować jak dostosować miejsca zamieszkania do zmian klimatu. Pozwala wybrać najlepsze rozwiązania adaptacyjne. - Nie jest to gra zabawowa. Służy temu, żebyśmy mogli podjąć odpowiednią decyzję. Żeby zmotywować nas do tego, co możemy zmienić w swoim otoczeniu. W przeciwieństwie do innych gier możemy ją rozegrać na własnym osiedlu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW.  

Drzewa, trwniki i tlen 

Każdy może pobrać grę, a następnie wpisać swój kod pocztowy. - Nasze osiedle stanie się modelem 3D na ekranie komputera. Będziemy mogli wprowadzać różnego rodzaju elementy dotyczące adaptacji zmian klimatu. Część rozwiązań dotyczy np. roślinności, ale nie do końca przecież wiemy, jaki korzyści daje duże drzewo, a co się stanie, gdy wprowadzimy tzw. drzewko kolumnowe. Jaki będzie tego efekt w postaci produkcji tlenu?  Gra parametryzuje wszystkie składowe.  Dzięki temu dowiemy się np. jakie korzyści przyniesie trawnik i ile będzie kosztowało jego utrzymanie - tłumaczyła architekt krajobrazu. 

Łapanie wody

Możemy też zmienić nawierzchnię naszego osiedla, np. z betonu na materiał przepuszczalny dla wody. - Dzięki temu dowiemy się, ile można zaoszczędzić wody i jak ją wykorzystać, zamiast bezpośrednio odprowadzać do kanalizacji. Istnieją też rozwiązania związane z łapaniem wody, niecki, studnie i zbiorniki. Dzięki grze dowiemy się,  jakie korzyści może przynieść ich wdrażanie - zapewniała Cieszewska.

Betonowe osiedla 

Dodatkowo istnieje tzw. tryb fabularny gry.  - Tryb "intensywne opady" pokaże nam, że zabetonowane osiedle nie jest przygotowane na przyjęcie dużych ilości wody. Będzie to realistyczny model 3D. Wszyscy powinniśmy zacząć myśleć o tym, jak lepiej zaadaptować się do zmian klimatu na poziomie lokalnym. Bardzo dużo możemy poprawić w skali naszego osiedla mieszkaniowego. I wszystkich do tego namawiam - podsumowała Agata Cieszewska.  

REKLAMA


Posłuchaj

Gra "Osiedle z Klimatem". Projekt naukowców SGGW dla miast (Zmiana klimatu) 23:40
+
Dodaj do playlisty

 

Gra "Osiedle z klimatem" powstała w ramach Projektu Co-Adapt – "Communities for Climate Change Action".

Więcej w nagraniu. 

* * *

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: dr hab. Agata Cieszewska (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW)
Data emisji: 5.06.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej