Ochrona klimatu. "Dziennikarz dla klimatu": społeczeństwo powinno być ostatnim elementem układanki

2024-06-21, 20:00

Ochrona klimatu. "Dziennikarz dla klimatu": społeczeństwo powinno być ostatnim elementem układanki
Przyroda w Warszawie. Foto: Shutterstock/CinemaPhoto

- Należy sprowadzić mityczną, abstrakcyjną ochronę klimatu do konkretów, przełożć ją na język korzyści - przekonywał na antenie Polskie Radia 24 Szymon Bujalski, znany jako "dziennikarz dla klimatu", autor książki "Recepta na lepszy klimat".

Bujalski zmianę klimatu nazywa chorobą wywołaną przez ludzi. Jego książka "Recepta na lepszy klimat" nie jest jednak o tym, że nasz miejski organizm i tworzący go ludzie kierują się coraz szybciej na łoże śmierci. Przede wszystkim jest o tym, jak zmieniać ten organizm tak, by był zdrowszy, bardziej odporny i mniej zarażał.

Miasta odpowiadają za ok. 70 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Prowadząca audycję Marta Hoppe zapytała gościa Polskiego Radia 24, czy zmiana tego stanu - z myślą o ochronie klimatu - rzeczywiście wiąże się z dużymi wyrzeczeniami.

- To jest naracja, którą bardzo chętnie podkreślają ci, którzy chcą zatrzymać zmiany. Zależy im na tym, aby wszystko kręciło się tak, jak dotychczas. Powiązania biznesowo-polityczne sprawiają, że system broni się przed tymi zmianami; stara się do tych zmian zniechęcać, tworząc narrację, że ochrona klimatu wiąże się tylko z wyrzeczeniami, że powinniśmy się jej bać - ocenił "dziennikarz dla klimatu".

Bujalski: im więcej natury w miastach, tym lepsze nasze zdrowie

- Co jest strasznego w tym - pytał retorycznie gość Polskiego Radia 24 - że będziemy mieli bezpieczniejsze ulice i czystsze powietrze, że będzie mniej hałasu, że będziemy mieć tańszy prąd, zdrowszą żywność, lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne? - wymieniał.

REKLAMA

I dodał, że "im więcej będzie natury w miastach i częstszy kontakt z przyrodą, zielenią, tym lepsze będzie nasze zdrowie".

- Jeżeli sprowadzimy mityczną, abstrakcyjną ochronę klimatu do konkretów (Bujalski wspomniał np. o korzystaniu z rowerów i ograniczeniu użytkowania samochodów) i przełożymy to na język korzyści, ktory jest bardzo istotny w tej całej historii, to nagle się okaże, że wygląda ona trochę inaczej - stwierdził.

"To nie społeczeństwo jest odpowiedzialne"

Nadmienił, że "tę pracę w dużej mierze powinno wykonać państwo, politycy, a także biznes".

- My jako społeczeństwo powinniśmy być ostatnim elementem tej układanki - to nie ja ani nie pani zbudowaliśmy system, w którym zarabia się na niszczeniu. Nie jest naszą odpowiedzialnością, aby ten system naprawiać - ocenił.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Szymon Bujalski gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 21:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Szymon Bujalski, "dziennikarz dla klimatu"

Data emisji: 21.06.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 19.06

PR24/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej