Jak ratować torfowiska? Paludikultura przychodzi z rozwiązaniem
- Paludikultura, czyli rolnictwo bagienne pozwoli nawodnić torfowiska i czerpać z tego korzyści - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Suchora, geografka, paleolimnolożka, Członkini Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.
2024-07-30, 19:39
Ponad 80 proc. torfowisk w Polsce zostało osuszonych. Wiążę się to z degradacją gleb i stratami materii organicznej. Jak ratować torfowiska? Dr Magdalena Suchora uważa, że można odwrócić ten proces i da się odzyskać część wysuszonych torfowisk, ale nie jest to proste.
- Warunkiem jest zatrzymanie wody, a tej nam cały czas brakuje. Pierwszym krokiem jest zatkanie rowów melioracyjnych - przyznała geografka, paleolimnolożka.
- Są pewne rozwiązania, które pozwalają nawodnić torfowiska i czerpać z tego korzyści. Mowa o paludikulturze, czyli o rolnictwu bagiennym - dodała.
Posłuchaj
Według definicji paludikultura "to produktywne użytkowanie gruntów na nawodnionych torfowiskach, które chroni glebę torfową, a tym samym minimalizuje emisję CO2 i zanik masy organicznej". Na mokradłach można zająć się produkcją roślinności bagiennej, jak np. mchy torfowce, pałka, olcha czarna, trzcina pospolita.
REKLAMA
Jak je wykorzystać? Te gatunki roślin nie są najlepszym surowcem paszowym, ale mogą znaleźć swoje zastosowanie jako ściółka w budynkach, kolejną możliwością jest wykorzystanie biomasy do celów energetycznych oraz wykorzystywać w budownictwie, np. do produkcji pokryć dachowych czy materiałów izolacyjnych. Możliwości jest tak naprawdę bez liku: do produkcji nawozów organicznych (kompost), drewna (np. olszyny), włókien, eko-opakowań, tektury, a nawet kosmetyków.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: dr Magdalena Suchora (geografka, paleolimnolożka, Członkini Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł)
REKLAMA
Data emisji: 30.07.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/dn
REKLAMA