WWF Polska składa petycję o renaturyzację rzek. "Wody będzie coraz mniej"
- Zapomnieliśmy o polskich rzekach. Traktowaliśmy je jako kanały ściekowe lub przeznaczone tylko do żeglugi towarowej. Odwróciliśmy się od rzek, a wszyscy pochodzimy znad wielkich rzek, gdzie pojawiło się pierwsze osadnictwo. Przestaliśmy je jednak traktować jako żywe organizmy. Dwa lata temu przypomniała nam o tym Odra. Przegięliśmy, doigraliśmy się - mówiła w Polskim Radiu dr Alicja Pawalec-Olesińska z WWF Polska.
2024-08-17, 18:04
Ponad 44 tysiące osób podpisało się pod petycją do kancelarii premiera ws. renaturyzacji polskich rzek. Chodzi o przywrócenie rzek do stanu zbliżonego do naturalnego.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że polskie rzeki są w złym stanie. - Zsumowały się na to lata działalności, przebudowywania rzek, betonowania i prostowania. Podmokłe tereny były osuszane, budowano rowy melioracyjne i systemy odwadniające. Wtedy chodziło o to, żeby spuścić wodę, której mieliśmy za dużo. Drastycznie zmienił się jednak klimat i wszystkie modele meteorologiczne wskazują na to, że będzie się ocieplał. Wody będzie coraz mniej, a my cały czas spuszczamy ją z Polski - powiedziała dr Alicja Pawalec-Olesińska.
Posłuchaj
REKLAMA
- Zapomnieliśmy o polskich rzekach. Traktowaliśmy je jako kanały ściekowe lub przeznaczone tylko do żeglugi towarowej. Odwróciliśmy się od rzek, a wszyscy pochodzimy znad wielkich rzek, gdzie pojawiło się pierwsze osadnictwo. Przestaliśmy je jednak traktować jako żywe organizmy. Dwa lata temu przypomniała nam o tym Odra. Przegięliśmy, doigraliśmy się - dodała.
WWF Polska apeluje też o przywrócenie gospodarki wodnej do kompetencji ministerstwa klimatu i środowiska - aktualnie o rzekach decyduje minister do spraw infrastruktury, odpowiedzialny za realizację inwestycji, a nie ochronę przyrody i środowiska.
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Katarzyna Dydo
Gość: dr Alicja Pawalec-Olesińska (WWF Polska)
Data emisji: 16.06.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
REKLAMA