Absolwenci "zielonych" kierunków w cenie. Nie zabraknie miejsc pracy dla ekspertów ds. ekologii
- Coraz więcej firm stara się pokazać, że sprawdza ślad węglowy swojej działalności, np. ile CO2 wyzwala się podczas sprowadzania komponentów do produkcji. Tym bardziej, że prawo unijne nakłada na duże spółki obowiązek raportowania takich danych jak ESG. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na absolwentów "zielonych uczelni" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć".
2024-09-11, 19:30
Rynek pracy czeka na pracowników z tzw. zielonymi umiejętnościami, a tworzenie "zielonych" kierunków studiów to odpowiedź na zmiany wymagań ze strony pracodawców. Potrzebujemy coraz więcej specjalistów, którzy wesprą firmy i instytucje w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi.
- "Zielonymi kołnierzykami" nazywamy te wszystkie zawody, które przyczyniają się do przestawienia gospodarki na tę zeroemisyjną, czyli przyjazną klimatowi. Może to być twórca start-upu, prawniczka, która specjalizuje się w tematach środowiskowych lub osoba w korporacji odpowiedzialna za zmniejszenie śladu węglowego - mówiła Karolina Skórka.
Chodzi także o spojrzenie na własną profesję, co można w nim zmienić i czego nowego się nauczyć, właśnie z tej "zielonej perspektywy", aby pozyskać nowe kompetencje zawodowe i umiejętności. Taka praca będzie nam dawała poczucie większego sensu, a także wzmocni naszą pozycję na rynku pracy w sytuacji, gdy "zielona rewolucja" zmieni całe branże polskiej i unijnej gospodarki.
- Obserwujemy pewien trend wśród przedstawicieli pokolenia Z, którzy wchodząc na rynek pracy, sprawdzają, czy firma, do której aplikują, spełnia wymogi walki o klimat. W naszych badaniach ten argument wyboru pracodawcy pojawił się na trzecim miejscu, zaraz po wynagrodzeniach i atmosferze, którą odczuwał kandydat do pracy podczas rozmowy rekrutacyjnej. To pokolenie urodzonych po roku 1995 jest bardzo wyczulone na autentyczne działanie na rzecz klimatu i nie nabiera się na marketingowe działania typu "green washing" - wyjaśniała Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć".
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć".
Data emisji: 11.09.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/sw/wmkor
REKLAMA
REKLAMA