Indeks "Zdrowe miasta". Wskaże, gdzie najlepiej zamieszkać

- Dzięki rankingowi "Zdrowe miasta", coraz więcej samorządów, dokonuje niezbędnych inwestycji, aby zyskać lepszą ocenę. To ma znaczenie nie tylko dla poziomu życia ich mieszkańców, ale także dla inwestorów. Trzeci indeks będzie zaprezentowany 23 i 24 września na specjalnym kongresie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Węgrzynowska, kierowniczka ds. ESG w Grupie Luxmed.

2024-09-06, 20:00

Indeks "Zdrowe miasta". Wskaże, gdzie najlepiej zamieszkać
Kraków zrobił największe postępy w poprawie jakości powietrza w indeksie "Zdrowe miasta". Foto: Shutterstock

Pod hasłem "Zdrowe miasta" kryje się osiem aspektów życia, związanych ze środowiskiem naturalnym i taki indeks miast przygotowali eksperci z Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Chodzi o takie elementy jakości życia jak np. nakłady finansowe na zdrowie oraz programy profilaktyczne zapobiegania chorobom.

Posłuchaj

Joanna Węgrzynowska była gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 20:27
+
Dodaj do playlisty

Badanie obejmowało ponad 60 miast i dotyczyło ponad 14 mln mieszkańców. Ocena stanu środowiska naturalnego danego miasta zależała od stanu gleby, powietrza i wody. Dużym wyzwaniem jest nadal jakość powietrza, bo z tego powodu umiera rocznie aż 50 tys. Polaków.

Dokąd emigrują?

- Ważnym elementem pokazującym jakość życia w miastach są sprawy demograficzne, bo pokazują do których miast najczęściej ludzie emigrują i z jakich miast najczęściej się wyprowadzają. W tym bloku tematycznym, oceny miast są przedstawione np. poprzez choroby cywilizacyjne, to pokazuje jak miasta walczą z tym zagrożeniem. Na tym tle bardzo na plus wyróżnia się Rzeszów, zwłaszcza pod względem usług komunalnych i społecznych - wyjaśniała Joanna Węgrzynowska.

Innym czynnikiem oceny jakości życia w badanym mieście, są dane dotyczące poziomu edukacji. Dotyczy to średnich ocen na egzaminach w szkołach, w tym z matur. Widać wyraźną zależność pomiędzy poziomem jakości życia i staraniem miast o zapewnienie dobrego poziomu edukacji. Chodzi też o budzenie świadomości jakie znaczenie ma aspekt dbania o środowisko i kwestie prozdrowotne w codziennym życiu.

REKLAMA

"Aspekt mieszkaniowy"

- Zarówno w pierwszej jak i drugiej edycji rankingu "Zdrowe miasta", liderem pozostaje stolica ale nie wszystkich aspektach, bo jest kilka wyróżniających się miast. Jednym z nich jest Rzeszów, który wybija się w dwóch, badanych aspektach poziomu życia. Z kolei Sopot jest zwycięzcą pod względem jakości mieszkalnictwa, bo Gdynia i Gdańsk są tylko w pierwszej dziesiątce miast - tłumaczyła Węgrzynowska.

W ocenie miast nie chodziło o pokazanie tych lepszych i gorszych miast, tylko o przedstawienie jakie działania podejmują, aby poprawić poziom życia swoich mieszkańców. Chodzi o obiektywne wskaźniki z danych GUS, zestawienie ich w jednym indeksie ma być punktem startowymi dla dalszego rozwoju miast, poprzez ich wydatki na zdrowie, ochronę roślinności, czyste powietrze i wodę oraz nakłady na edukację.

Kto ma najlepsze powietrze?

- Sopot wyróżnia się także pod względem jakości powietrza, tu duże znaczenie miała walka z kopciuchami. Taką zmianę na plus, w tym aspekcie było widać w Krakowie, który przeszedł gigantyczną metamorfozę, choć w przeciwieństwie do Warszawy, nie udało się tam wprowadzić strefy czystego transportu  - powiedziała Joanna Węgrzynowska.

Pod względem ilości miejskiej zieleni pozytywnie w skali całego kraju liderami są Chorzów i Olsztyn.

REKLAMA

***

Audycja: Zmiana Kilmatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Joanna Węgrzynowska (Grupa Luxmed)
Data emisji: 06.09.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24/SW

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej