Powódź. Bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna

- To, co płynie, to są ścieki, to jest bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna - ostrzegał w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

2024-09-16, 21:30

Powódź. Bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna
Jedna ulic w Kłodzku po przejściu fali powodziowej . Foto: Dariusz Gdesz/PAP

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.

Cztery ofiary śmiertelne, ewakuacje ludności, stan klęski żywiołowej - południowa Polska walczy z powodziami. Najgorsza sytuacja jest w województwach dolnośląskim i opolskim.  Powódź jako jedna z najbardziej niebezpiecznych klęsk żywiołowych niesie za sobą nie straty materialne, ale także fatalne skutki dla zdrowia lub życia. W wodzie na zalanych terenach mogą rozprzestrzeniać się niebezpieczne bakterie, prowadzące do poważnych epidemii.

Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową na południu Polski, również w Nysie Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową na południu Polski, również w Nysie

Choroby 

REKLAMA

Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych, głównie chorób przewodu pokarmowego. Wynikają one z zanieczyszczenia wody i namnażania się bakterii kałowych, np. E. coli. Zakażenie pałeczką okrężnicy daje objawy takie jak: ból brzucha, wodnista biegunka i wymioty.


Posłuchaj

Dr Michał Sutkowskim gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 23:10
+
Dodaj do playlisty

 

Bakterie 

Sporym zagrożeniem są także bakterie z rodzaju Shigella, które wywołują szigellozę, inaczej dyzenterię lub czerwonkę. Jej objawem jest uporczywa, krwista biegunka. Jeśli choroba jest nieleczona, może prowadzić do odwodnienia ze skutkiem śmiertelnym.

Ścieki 

REKLAMA

- To, co płynie, to są ścieki, to jest bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.  Pamiętajmy, że jedyną wodą, która nadaje się do spożycia, jest ta, butelkowana. Tak naprawdę żadna inna nie nadaje się spożycia, nawet do umycia zębów. Może nam się czasami wydawać, że woda jest czysta. Zwykle jednak jest zanieczyszczona mechanicznie lub przynajmniej biologicznie. Jeśli fala powodziowa zalała nasze ogródki, to musimy też zapomnieć o warzywach, które w nich rosły. One nie nadają się już do spożycia. Podobnie jest z zalaną żywnością, należy ją zutylizować. Nie ma od tego wyjątków. Ogromne niebezpieczeństwa z tym związane będą występowały nawet przez kilka tygodni - tłumaczył dr Sutkowski. 

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych)
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 16.09.24

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej