System kaucyjny. Ratunek dla środowiska i oszczędność dla konsumentów

- System kaucyjny miał wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, ale trzeba jeszcze przyjąć nowelizację ustawy. Z badań wynika, że 90 procent Polaków popiera system kaucyjny, a 63 procent ankietowanych wie, że miał być dostępny od Nowego Roku - powiedziała w Polskim Radiu 24, Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w audycji "Zmiana klimatu".

2024-10-28, 19:45

System kaucyjny. Ratunek dla środowiska i oszczędność dla konsumentów
Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt ws. systemu kaucyjnego . Foto: Oksana Aleksandrova/Shutterstock

Ekspertka wyjaśniła, że ogólnopolski system kaucyjny, już ma wyłonionych czterech ogólnopolskich operatorów i mają oni licencje na działanie od nowego roku.

Sieci handlowe od półtora roku ćwiczą system skupowania butelek za kaucję. Jest też spore grono producentów opakowań już przygotowanych do nowego systemu. Ale widać także duży opór ze strony firm zajmujących się skupem odpadów, bo nowy system diametralnie zmieni zasady ich działania.


Posłuchaj

System kaucyjny opóźniony (Zmiana klimatu) 24:06
+
Dodaj do playlisty

 

Samorządy nie doceniają systemu kaucyjnego?

W opinii Joanny Kądziołki, w postawie samorządów, często widać brak długofalowej perspektywy konieczności utylizacji odpadów, choć za niespełnianie norm dostarczania materiałów do recyklingu, samorządu już teraz płacą duże kary. To wymogi na rzecz ochrony środowiska zgodne z unijną strategią. 

REKLAMA

- Gminy, które wejdą do systemu kaucyjnego, boją się, że będą swoim mieszkańcom podnosić stawki za odbieranie od nich odpadów. Ale system kaucyjny będzie wchodzić stopniowo, to nie oznacza, że po 1 stycznia 2025 roku wszystkie opakowania wtórne znikną z odpadów JST. Gminy mówią o perspektywie 10-letniej, ale nie mówią, że biorą udział w spotkaniach w resorcie klimatu, dotyczących tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Jest tam zapis, że ten kto wprowadza opakowania towarów do obiegu, ponosi też odpowiedzialność, aby po ich zużyciu stały się odpadem do recyklingu. A przecież dzięki temu gminy dostaną dodatkowe pieniądze od producentów - tłumaczyła Joanna Kądziołka. 

Ekspertka przypomniała, że w Szkocji były podobne opory przy wprowadzaniu systemu kaucyjnego. Skończyło się na pozwach wobec rządu, bo producenci i sieci handlowe wydały pieniądze na dostosowanie się do systemu, ale rząd zwlekał z jego wprowadzeniem w życie. 


Jak będzie działał system kaucyjny od 1 stycznia 2025 roku ?
Jak będzie działał system kaucyjny od 1 stycznia 2025 roku ?
- Ustawa o systemie jest już od roku, bo powstała jeszcze za poprzedniego rządu. Ale nowy rząd wprowadził do niej poprawki, które teraz wymagają nowelizacji w Sejmie. Nowy projekt czeka od miesiąca w KPRM, a  powinien być dalej procedowany. System kaucyjny oznacza, że w dużych sklepach będziemy mogli zwracać  opakowania plastikowe i metalowe. System zwrotu szklanych opakowań wielorazowych został przesunięty o rok - opisała sytuację Joanna Kądziołka. 

Ekspertka, przytaczając doświadczenia innych krajów, zaznaczyła, że przez jakiś czas na półkach w sklepach będą stały obok siebie szklane opakowania z nowymi naklejkami, a także te nie podlegające systemowi kaucyjnemu, co wynikać będzie  tylko z ich daty produkcji. Tak było na Litwie, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech, dlatego tak potrzebny jest okres przejściowy.

Czytaj także:

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Goście: Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
Data emisji: 28.10.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej