Zanieczyszczenie miejskim światłem. To problem dla ludzi, ptaków i drzew
- Sztuczne światło pomaga w wegetacji roślin, ale tylko w hodowli kwiatów i pomidorów. Bo światło z latarni miejskich powoduje zjawisko zanieczyszczenia światłem. Przedłuża to wegetację drzew w mieście, co powoduje, że później gubią liście. Nie jest to dla nich korzystne, bo zamiast gromadzić energię na zimę, wciąż zachowują liście dla procesu fotosyntezy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Ulanicka, specjalistka ds. ekologii i zrównoważonego rozwoju.
2025-05-26, 20:00
Sztuczne światło ma także wpływ na zwierzęta w miastach. Problem nadmiaru sztucznego oświetlenia, dotyczy praktycznie każdego miejsca w Polsce. W przypadku ptaków ułatwia to im zdobywanie pożywienia z uwagi na większą ilość owadów, które wabią lampy uliczne. Choć to nienaturalne światło powoduje u owadów dezorientację przestrzenną i zwiększa ich śmiertelność.
Posłuchaj
Sztuczne oświetlenie zakłóca nawigację ptaków, gdy migrują przed zimą do cieplejszych krajów. Każdego roku w Nowym Jorku, gdy zostają podświetlone dwie wieże, dla upamiętnienia tragedii z 11 września 2001 roku, tysiące ptaków spada ze zmęczenia na ziemię, bo traci orientację gdzie ma lecieć. Tylko część z nich udaje się uratować. W Polsce w 2023 roku pojawił się nowy raport o zanieczyszczeniach światłem. Najbardziej jasnym miejscem na mapie jest Warszawa oraz szklarnie w całym kraju, które widziane są nawet z kosmosu. Aż 60 procent mieszkańców Polski nie może zobaczyć Drogi Mlecznej na nocnym niebie, z powodu nadmiaru sztucznego światła.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Ewelina Ulanicka (specjalistka ds. ekologii i zrównoważonego rozwoju)
Data emisji: 26.05.2025
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
Polskie Radio 24
Polecane
REKLAMA