Plan ochrony Białowieży do 2050 roku. To wspólny projekt naukowców i resortu klimatu
- Musimy zrobić wszystko, aby zachować Puszczę Białowieską dla przyszłych pokoleń, dlatego opracowany został jej plan ochrony do roku 2050 - powiedział w Polskim Radiu 24 powiedział Michał Marcinkowski kierownik projektu z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
2025-07-04, 20:00
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, przedstawiły wspólny projekt planu zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa "Białowieża Forest" do roku 2050.
Od roku 1979 Puszcza Białowieska jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak podkreślił Michał Marcinkowski, ten wyjątkowy zabytek przyrody jest konsekwentnie chroniony od dekad, ale wciąż zmieniają się jego zagrożenia np. z uwagi na obecną sytuację geopolityczną. Dużym wyzwaniem są zmiany klimatyczne. A naukowcom zależy na zachowanie jak najwięcej naturalnych procesów puszczy, tak jak to miało miejsce do tysięcy lat. Na szczęście presja człowieka na ten kompleks leśny, jest wciąż stosunkowo niewielka i jest stale monitorowana.
Posłuchaj
- Obiekt "Białowieża Forest" według terminologii międzynarodowej, czyli Puszcza Białowieska, została wpisana na światową listę dziedzictwa z uwagi na dwa kryteria. Pierwszym był jej pierwotny charakter, a drugim było występowanie w niej bardzo wielu naturalnych procesów oraz zachowanie różnorodności biologicznej - wyjaśniał Michał Marcinkowski.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Michał Marcinkowski (kierownik projektu z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 4.07.2025
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA