Naturalne lasy w trosce o młode pokolenia. Michał Paca apeluje o odtwarzanie stanów przyrody

- Powinniśmy myśleć o tym, by terenów, na których gospodaruje natura, było co najmniej kilka procent w skali kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Paca, edukator ekologiczny z fundacji Las na Zawsze. - Każde duże miasto powinno mieć w pobliżu las, który służy ludziom, a nie gospodarce - podkreślił.

2024-01-31, 19:46

Naturalne lasy w trosce o młode pokolenia. Michał Paca apeluje o odtwarzanie stanów przyrody
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał różnice między lasem gospodarczym a naturalnym. Foto: Kichigin/shutterstock

Po II wojnie światowej lasy pokrywały 20 proc. powierzchni Polski. Od tego czasu lesistość w Polsce zwiększyła się o połowę. Jako kraj jesteśmy w europejskiej czołówce, a powierzchnia naszych lasów sięga 9,2mln ha, co odpowiada lesistości na poziomie 30 proc. w odniesieniu do powierzchni lądowej.

Lasy gospodarcze czy naturalne

- Jeśli chodzi o lasy, to mam sporo do zrobienia - stwierdził w Polskim Radiu 24 Michał Paca, edukator ekologiczny z fundacji Las na Zawsze. Jak mówił, "las lasowi nierówny". - To, co my znamy jako polskie lasy, de facto powinniśmy nazywać lasami gospodarczymi, to jest uprawa - dodał.

-  Ilość upraw leśnych w Polsce rośnie. To dobra robota leśników w Polsce, którzy od dekad obsadzają tereny monokulturami na potrzeby gospodarki. To jest las gospodarczy. Moim marzeniem są lasy - dla odróżnienia - nazwiemy naturalnymi. A takich lasów praktycznie w Polsce nie ma - ocenił. 

Naturalny las przy każdym mieście

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, zależy mu, by przyszłe pokolenia "mogły w jak największej ilości miejsc w Polsce spotkać zbiorowiska roślinne, które będą dążyły do naturalnego stanu w naszym klimacie". Wskazał, że "naturalnym stanem na 90 proc. powierzchni naszego kraju są lasy, gdzie dominują drzewa liściaste", tymczasem pierwszym skojarzeniem z lasem są sosny. 

REKLAMA

Pytany, jaka powinna być właściwa proporcja między lasami gospodarczymi, a naturalnymi - chronionymi, odparł że "powinniśmy mieć jak najwięcej terenów, które oddajemy naturze". - Dzisiaj 99 proc. powierzchni kraju w jakiś sposób służy naszym celom gospodarczym. Powinniśmy myśleć o tym, by terenów, na których gospodaruje natura, było co najmniej kilka procent - stwierdził.

- Natura pomaga nam dbać o dobrostan. Kontakt z naturą nieskalaną ręką człowieka jest czymś, do czego każdy Polak powinien mieć łatwy dostęp. Każde duże miasto powinno mieć w pobliżu las, który służy ludziom, a nie gospodarce - podkreślił Michał Paca.

Więcej w nagraniu:  


Posłuchaj

Edukator ekologiczny Michał Paca o polskich lasach ("Zmiana klimatu"/ PR24) 23:26
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Marta Hoppe

REKLAMA

Gość: Michał Paca (edukator ekologiczny z Fundacji Las na Zawsze)

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej