Powódź nie odcięła pacjentów od leków. Szef GIF podpowiada, jak uzyskać receptę

Zarówno na Dolnym Śląsku, jak i Opolszczyźnie jest zapewniony dostęp do lekarstw - zapewnił w Polskim Radiu 24 Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. Podpowiedział też, co powinni zrobić pacjenci, jeśli w powodzi utracili swoje leki lub recepty.

2024-09-18, 21:25

Powódź nie odcięła pacjentów od leków. Szef GIF podpowiada, jak uzyskać receptę
Główny Inspektor Farmaceutyczny zaznacza, że zalanych zostało na razie tylko dziesięć aptek . Foto: Filip Naumienko/REPORTER

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl

- Dostęp do leków na terenach objętych powodzią nie powinien być utrudniony - powiedział w Polskim Radiu 24 Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. - Oczywiście, mogą być problemy z dostępnością w tym konkretnym czasie, bo dostawy nie są realizowane kilka razy dziennie- mówił.

- Z informacji, jakie uzyskaliśmy od wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, bezpośredniemu zalaniu uległo dziesięć aptek na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - dodał. - W obu województwach brakuje białych plam. W większości, dostęp do leków - ograniczony np. ze względu na problemy z dostawami prądu lub godzinami otwarcia - jest zapewniony - podkreślił.

Posłuchaj

Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak o dostępie do leków na zalanych terenach (Samo zdrowie) 25:11
+
Dodaj do playlisty

Jak odnowić receptę w czasie powodzi. Szef GIF radzi

Przypomniał też, że w razie problemów z realizacją częściowo wykupionej recepty z powodu nieczynnej apteki albo brakiem dostępu do recept, pacjenci mogą "uzyskać poradę w każdej aptece w postaci porady farmaceutycznej". - Farmaceuci mają uprawnienia, by taką receptę wystawić, nawet na 120 dni terapii - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także: 

Dodał też, że na zalanych terenach "przestała obowiązywać zasada sąsiedniej gminy". - Wcześniej do tej pory, osoby wyjeżdżające na wakacje mogły korzystać z POZ oddalonych od ich macierzystej placówki, ale teraz, z racji zasad wprowadzonych przez NFZ, pacjenci mogą korzystać z usług sąsiednich lekarzy, którzy mając dostęp do dokumentacji medycznej, mogą wystawić receptę - wskazał.

Przypomniał też o infolinii NFZ, gdzie dowiedzieć się można, które placówki są otwarte i do których szpitali MSWiA pacjenci mogą się zgłosić, by uzyskać dostęp do porady lekarskiej.


***

AudycjaSamo zdrowie
ProwadzącyMałgorzata Telmińska
Gość: Łukasz Pietrzak (Główny Inspektor Farmaceutyczny)
Data emisji: 18.09.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polskie Radio24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej