Profilaktyka to klucz do długiego życia. "Polacy za rzadko się badają"

- Nasze zdrowie zależy od regularnych badań - od morfologii, po USG żołądka i kolonoskopię -powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Wolska, chirurg.

2024-10-21, 20:14

Profilaktyka to klucz do długiego życia. "Polacy za rzadko się badają"
Profilaktyka decyduje o naszym zdrowiu i długości życia. Foto: Africa Studio/Shutterstock

- Uważam, że już po 20. roku życia każdy powinien zacząć dbać o swoje zdrowie. Jeżeli w młodości nauczymy się pewnych nawyków wykonywania badań profilaktycznych, to nam to zaprocentuje w przyszłości. W mojej praktyce zawodowej widzę, że coraz więcej osób zgłasza się na badania profilaktyczne, niezależnie od wieku - powiedziała dr Agnieszka Wolska.

Posłuchaj

dr Agnieszka Wolska gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 25:34
+
Dodaj do playlisty

Morfologia to podstawa

W opinii ekspertki bardzo ważne są podstawowe badania z krwi, czyli morfologia i lipidogram, czyli badanie cholesterolu i jego frakcji. Ważne są także badania hormonalne, przede wszystkim hormonu tarczycy. Co wynika z faktu, że coraz więcej osób zapada na choroby autoimmunologiczne związane z tarczycą. Badanie USG piersi powinno być wykonywane co dwa lata przez kobiety po 20. roku życia, szczególnie jeżeli przyjmują hormonalną antykoncepcję. Młode panie, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, powinny być zaszczepione na HPV, bo te szczepionki zabezpieczają przed pewnymi typami nowotworów. 

Jak zbadać zmiany na skórze?

- Jeżeli widzimy jakieś zmiany skórne, trzeba iść do dermatologa lub chirurga, którzy obejrzą te znamiona. Czerniaki niestety dotyczą także młodych osób. Natomiast jeżeli chodzi o zdrowie mężczyzn, potrzebne są podstawowe badania jak morfologia, badanie ogólne moczu, ewentualnie cholesterolu, jeżeli w rodzinie występowały choroby sercowo naczyniowe. Ale również badanie USG jąder - tłumaczyła dr Agnieszka Wolska.

REKLAMA

USG brzucha a prostata

W opinii ekspertki badanie profilaktyczne USG brzucha trzeba obowiązkowo wykonać w wieku 40 czy 50 lat, podobnie jak badanie USG tarczycy. Panowie powinni skupić się na swojej prostacie, czyli tak zwanym gruczole krokowym. Jest to gruczoł, w którym niestety, często rozwija się rak prostaty. A samo badanie USG jamy brzusznej, powinno być uzupełnione o badanie PESA, które wykrywa zmiany hormonalne związane z tą chorobą.

Ważna jest także kolonoskopia, która powinna być robiona co 5 lat. A nawet co 3 lata, jeżeli ktoś w rodzinie miał raka jelita grubego. Możemy również dodatkowo wykonywać badania genetyczne, żeby określić ryzyko wystąpienia nowotworów.

- Trzeba pamiętać o densytometrii w profilaktyce wykrywania osteoporozy. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza u seniorów i seniorek - mówiła dr Agnieszka Wolska.

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Agnieszka Wolska, chirurg
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej