Cukrzyca coraz groźniejsza. "Warto się zbadać przynajmniej raz w roku"
- Zachorowań na cukrzycę typu pierwszego z roku na rok jest coraz więcej, chorują coraz młodsze osoby, rozpoznania dotyczą także dzieci poniżej pierwszego roku życia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Monika Pliszka, która wraz z Adrianem Budzyńskim gościła w Polskim Radiu 24.
2024-11-14, 20:35
Światowy Dzień Cukrzycy "Cukrzyca i dobre samopoczucie" - to temat przewodni obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. W Polsce na tę chorobę cierpią trzy miliony osób. Lekarze szacują, że blisko sześć milionów może mieć stan przed cukrzycowy i zwiększone ryzyko zachorowania.
Dr Monika Pliszka wyjaśniała, że cukrzyca typu pierwszego jest chorobą autoimmunologiczną. - Nie bierze się z tego, że jemy nadmierne ilości cukrów prostych. Na ten proces wpływa wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, przez jakość jedzenia i czynniki wirusowe. Skutek jest ten sam, nasz układ immunologiczny walczy z komórkami, które produkują insulinę - wyjaśniała.
Adrian Budzyński mówił o objawach, które doprowadziły do wykrycia u niego cukrzycy. - Wzmożone pragnienie, które sięgało ośmiu litrów wody dziennie, co za tym idzie nieprzespane noce, ogólne osłabienie - wymieniał. Jak dodał, przy właściwym leczeniu, aktywny tryb życia nie jest dla chorej na cukrzycę osoby problem, a uprawianie sportu pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu glikemii.
Posłuchaj
- Warto się badać, warto robić rutynowe badania, szczególnie glukozę na czczo metodą z krwi żylnej. Te badania są ważne po 45. roku życia, szczególnie wśród osób, które są w grupie ryzyka, które mają otyłość lub nadwagę, kobiet, które podczas ciąży miały cukrzycę itd. Te osoby raz w roku powinny mieć sprawdzoną glukozę na czczo w badaniach laboratoryjnych - mówiła dr Pliszka, zaznaczając, że jest to istotne zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu drugiego.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ta choroba "nie boli", a rozwija się "podstępnie". Lekarz o niebezpiecznych objawach
- Co prowadzi do cukrzycy w ciąży? Ginekolog wyjaśnia
Regularna kontrola poziomu cukru, przyjmowanie leków i reżim diety - wszystko to ogranicza, wymaga systematyczności i samodyscypliny. Coraz więcej badań wskazuje na to, że cukrzyca może być dużym obciążeniem dla psychiki. Przy odpowiednim dostępie do opieki diabetologicznej i wsparciu dla dobrego samopoczucia każda osoba z cukrzycą ma szanse na dobre życie.
Opieka nad cukrzycą nie sprowadza się do kontroli poziomu cukru. Aż 3/4 chorych na cukrzycę chciałoby otrzymać od lekarza i dietetyka większe wsparcie w zakresie dbania o swoje samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Regularna konsultacja z lekarzem, wsparcie psychologiczne czy terapeutyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi trudnościami związanymi z chorobą.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Goście: dr Monika Pliszka, Adrian Budzyński - edukatorzy diabetologiczni
Data emisji: 14.11.2024
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA