Uraz zęba dziecka. Na co musimy zwrócić uwagę?

- Gdy nastąpił uraz zęba dziecka, trzeba jak najszybciej poddać ocenie, co nim można zrobić, ale tylko u lekarza stomatologa - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak, specjalistka stomatologii dziecięcej.

2024-12-03, 20:00

Uraz zęba dziecka. Na co musimy zwrócić uwagę?
Uraz zęba zawsze trzeba skonsultować ze stomatologiem, niezależnie od tego czy dotyczy zębów mlecznych czy zębów stałych.Foto: shutterstock.com

Traumatologia w medycynie oznacza leczenie urazów, ale te urazy zdarzają się też u dzieci i dotyczą zębów. Ileż to razy widzimy tego naszego ukochanego brzdąca, który się przewraca, a potem nagle zaczyna się wielki problem, bo dziecko może sobie zrobić potężną krzywdę, jeśli chodzi właśnie o zęby, nawet gdy chodzi o te zęby mleczne.

Posłuchaj

Dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak, specjalistka stomatologii dziecięcej (Samo zdrowie) 27:20
+
Dodaj do playlisty

- Dysponujemy pewnymi danymi epidemiologicznymi, które mówią o tym, że dzieci w okresie uzębienia mlecznego w około 20 procentach przypadków doświadczają urazów zębów mlecznych. Jeśli chodzi o dzieci, które są  trochę starsze, czyli mówimy o uzębieniu mieszanym, to 33 procent dzieci z takim uzębieniem mieszanym, doświadczyła lub doświadczy w swoim życiu urazu zębów - powiedziała Agnieszka Wal-Adamczak. 

Jakie są rodzaje urazów?

Ekspertka zwróciła uwagę, że gdy ząb zostaje uszkodzony, pojawi się u rodziców przerażenie, czy ten ząb da się jeszcze uratować. Tego typu urazy zębów można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich to są złamania zębów, druga to zwichnięcia, czyli takie sytuacje, kiedy ząb wydaje się, że już nie jest w typowej dla tego zęba pozycji, że został przemieszczony, choć nadal jest w jamie ustnej. A trzeci wariant urazów to wybicie zęba. W tego typu sytuacjach często rozpoznajemy także zwichnięcia zębów, tylko nazywamy je zwichnięciami całkowitymi, czyli jest to sytuacja, kiedy na wskutek urazu dochodzi do utraty zęba i jest on już poza jamą ustną. To może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i zębów stałych, a wtedy postępowanie nieco się różni. 

- Nieraz słyszymy o tym, że leczenie zębów mlecznych nie jest racjonalne ze względu na fakt, że te zęby towarzyszą dziecku tylko przez pewien okres jego życia. Ale nigdy nie możemy się z tym zgodzić, jeśli rozmawiamy o chorobie próchnicowej. Całkowita utrata zęba mlecznego to sytuacja, kiedy ząb mleczny traci kontakt z zębodołem, znajduje się poza jamą ustną - powiedziała Agnieszka Wal-Adamczak. 

REKLAMA

Co robić gdy wypadł ząb?

- Zadaniem lekarza, który przyjmie dziecko po urazie, będzie ocena sąsiadujących zębów przeciwstawnych, bo nierzadko jest tak, że rodzicom pewne cechy urazu mogą umknąć. Dla nas stomatologów  jest to sytuacja, w której obligatoryjnie oceniamy i sprawdzamy sąsiadujące z zębem tkanki. Lekarz zweryfikuje wtedy także ustawienie zębów. I będzie się decydował na repozycję zębów, czyli ustawienie ich w tym właściwym położeniu. Kolejna decyzja będzie dotyczyła założenia szyny, unieruchamiającej zęby. Z tą sytuacją pourazową wiąże się wiele zaleceń dietetycznych i higienicznych - tłumaczyła Agnieszka Wal-Adamczak. 

Czytaj także:

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak, specjalistka stomatologii dziecięcej
Data emisji: 03.12.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej