Porody naturalne. Położna obala mity i daje rady przyszłym mamom
- Decyzja o sposobie rodzenia, powinna zależeć głównie od woli kobiety - powiedziała w audycji "Samo zdrowie" Polskiego Radia 24 Natalia Szarejko, położna ze szpitala im księżnej Anny Mazowieckiej.
2024-12-04, 20:00
Według wielu medycznych danych 48 procent ciąż w Polsce kończy się "cesarką". W czołówce jest woj. dolnośląskie. Według zaleceń WHO, które powstały na podstawie wielu analiz, odsetek cesarskich cięć przy porodach, nie powinien być wyższy niż 15 procent.
- Boimy się tego, co jest nieznane i ta niewiedza buduje w nas największych strach. Trzeba oswajać w głowie poród naturalny, przez poznanie materiałów na te temat i wybór dobrej szkoły rodzenia. Warto o tym porozmawiać ze specjalistami, lekarzami, fizjoterapeutami. Trzeba się dobrze przygotować do porodu. Wszystkiego nie przewidzimy, bo to medycyna, ale trzeba oswoić ten lęk przed porodem naturalnym - tłumaczyła Natalia Szarejko.
Przygotowanie do porodu
- Trzeba indywidualnie wybrać położną, z którą chcemy rodzić. Możemy z nią porozmawiać, jak przebiegać będzie poród. Trzeba też starannie wybierać szkołę rodzenia (...). A nich możemy przejść wiele etapów nauki, m.in. o laktacji, opiece nad noworodkiem. Można też jeszcze przed porodem odwiedzić oddział położniczy, w którym chcemy urodzić. Warto go wcześniej zobaczyć, żeby się z nim oswoić, to zmniejsza stres, gdy trafimy tam już drugi raz na sam poród - mówiła Natalia Szarejko.
Z bólem nie warto walczyć, lepiej się z nim pogodzić
W jej opinii lęk przed porodem naturalnym jest obawą przed bólem oraz przed tym, że nie matki wiedzą, jak na niego zareagują, czy stracą kontrolę nad swoich zachowaniem. Dlatego tak ważne są te rozmowy, aby zrozumieć, gdzie jest źródło lęku. Poród jest zawsze związany z bólem, ale on prowadzi do szczęśliwego zakończenia porodu. Ale przed porodem trzeba nastawić się na wszystko.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jest wiele niefarmakologicznych metod ograniczenia bólu porodowego, od nauki oddychania w szkole rodzenia. Trzeba oddychać powoli, pełną piersią, można to poćwiczyć w domu. Obecność partnera podczas porodu też może pomóc, choćby przez trzymanie za rękę lub przypominanie o powolnym oddychaniu - mówiła Natalia Szarejko.
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Natalia Szarejko, położna ze szpitala im księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie
Data emisji: 04.12.2024
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24
REKLAMA