Położna o porodzie: nie ma jednej dobrej pozycji. Ważny jest ruch
- Kobieta, która porusza się w czasie porodu, ma poczucie sprawczości, koncentracji na działaniu - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szerejko, położna z warszawskiego szpitala im. księżnej Anny Mazowieckiej, chwaląc zalety porodu w innych pozycjach, niż na plecach. - Ruch powoduje także, że dziecko znajduje miejsce w naszym ciele i łatwiej mu przejść przez kanał rodny - dodaje.
2024-11-13, 20:35
- Nie ma jednej dobrej pozycji w czasie porodu - powiedziała w Polskim Radiu 24 położna z warszawskiego szpitala im. księżnej Anny Mazowieckiej Natalia Szerejko. Zaapelowała by nie demonizować pozycji rodzenia na plecach. - Każda kobieta powinna słuchać swojego instynktu, swojej intuicji i swojego ciała, przygotowując się do porodu - dodała.
Wśród ustawień ułatwiających poród, wskazała pozycję wertykalną, gdy rodząca podtrzymywana jest za ręce, a dziecko rodzi stojąc. - Wtedy grawitacja, która jest wspaniała w czasie porodu, działa na naszą - personelu medycznego, kobiety rodzącej i dziecka, korzyść. Większy nacisk na główkę macicy powoduje skrócenie pierwszego okresu porodu przez szybsze rozwieranie się szyjki macicy i lepsze wstawienie się główki w kanał rodny - wyjaśniła.
Podkreśliła, że, w myśl najnowszych trendów w położnictwie, lekarze zachęcają kobiety do ruchu, by łóżko nie stało się "centrum sali porodowej". - Zachęcamy, by przejść się po sali, o ile oczywiście mamy bezprzewodowe KTG i możemy monitorować tętno płodu, kucnąć, usiąść na piłce, oprzeć się, włączyć muzykę i potańczyć z mężem, wykorzystać chwilę we dwoje, może trochę rozluźnić się w tej pozycji, nie panikować, bo panika to ostatnia rzecz potrzebna w porodzie - wyjaśniła.
Dopytywana o tańczenie z partnerem, wyjaśniła, że bliskość rozluźnia i powoduje wyrzut oksytocyny, zaś muzyka łagodzi ból.
REKLAMA
Zalety z ruchu w czasie porodu
Zwróciła także uwagę, że położne często zachęcają rodzące pacjentki do zmiany pozycji w czasie porodu i w ogóle do ruchu. - Ruch w porodzie jest bardzo ważny. Pozwala nam szukać dobrej pozycji, która ułatwia zmierzenie się z bólem, przetrwanie go (...) Kobieta, która porusza się w czasie porodu, ma poczucie sprawczości, koncentracji w działaniu. Ruch także powoduje, że dziecko znajduje miejsce w naszym ciele i łatwiej maluchowi przejść przez kanał rodny - mówiła Natalia Szerejko.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Poród na przystanku w Warszawie. "Maleństwo płakało, a mama miała łzy w oczach"
- Zmiana planów ws. likwidacji porodówek. Leszczyna: mam nadzieję, że to uspokoi obawy
- Aktywność fizyczna w ciąży. Fizjoterapeutka: żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: Natalia Szerejko (położna)
Data emisji: 13.11.2024
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA
REKLAMA