Ginekolog wskazuje kluczowe badanie w ciąży. "Pozwala ocenić zagrożenie"

- Badania prenatalne za pomocą USG w pierwszym okresie ciąży są najważniejsze, bo pozwalają ocenić zagrożenia dla matki podczas połogu, a nie tylko sam stan zdrowia dziecka - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ginekolog ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

2024-09-30, 20:05

Ginekolog wskazuje kluczowe badanie w ciąży. "Pozwala ocenić zagrożenie"
Badanie USG pomoże leczyć matkę i dziecko.Foto: Summit Art Creations / Shutterstock.com

Ekspertka przypomniała, że podczas ciąży są obowiązkowe badania USG. Najważniejsze jest to pomiędzy 11 i 14 tygodniem ciąży, w ramach badań prenatalnych, czyli takich w których "szacujemy jakie jest ryzyko różnych powikłań". 

Pierwsze badanie jest niezbędne

- My położnicy musimy odczarować hasło "badania prenatalne", bo w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że to badanie ma na celu tylko wykrycie, czy dziecko ma zespół Downa. Kolejne badanie tzw. "połówkowe" robione jest pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Badanie USG pokazuje, czy dziecko rozwija się prawidłowo, np. sprawdzana jest objętość płynu owodniowego. Trzecie, obowiązkowe badanie  przeprowadzane jest w okolicach 30 tygodnia, które mówi nam jak rośnie dziecko i ma ono znaczenie w określeniu terminu porodu. Te dwa pierwsze badania, a zwłaszcza to pierwsze są kluczowe, ponieważ  na jego podstawie powinniśmy wyselekcjonować z wyprzedzeniem różne powikłania. Jeżeli oceniamy je jako niskie to wtedy ciąża powinna być uznana jako ciąża fizjologiczna - mówiła prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska.

Posłuchaj

prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 26:01
+
Dodaj do playlisty

Wyjaśniła też, że do USG są wykorzystywane poprzez bezpieczne fale ultradźwiękowe, które nie zaszkodzą dziecku. Badane "dopplerowskie" wykonywane jest z większym udziałem natężenia fal, dlatego robione jest zwykle po 10 tygodniu ciąży. Jest one ważne, bo dzięki wykryciu nieprawidłowości można zastosować odpowiednią terapię i unikać wielu zdrowotnych negatywnych konsekwencji.

USG oceni stan łożyska

- Diagnostyka prenatalna to nie jest tylko szacowanie jakie są nieprawidłowości, bo w pierwszym trymestrze pozwala ona na ustalenie jaka jest wydolność łożyska. Jeżeli matka jest w wieku 30 lat, to ryzyko wystąpienia zespołu Downa wynosi około 1 promila. Ale to badanie USG pozwala także na badanie stanu zdrowia matki. Dziś urządzenia USG dają taką jakość obrazu, że jest on porównywalny do tego z rezonansu magnetycznego. Doświadczony lekarz jest w stanie zdobyć wiele informacji o stanie zdrowia matki i dziecka - wyjaśniała prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. 

REKLAMA

Wyjaśniała też, że to pierwsze badanie USG jest najważniejsze, bo może wykryć niewydolność łożyska, ryzyko przedwczesne rozwiązania, zwłaszcza gdy pacjentka miała wcześniej poronienie i inne problemy zdrowotne. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie różnych terapii prenatalnych.    

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość:prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska (ginekolog ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie).
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 19.33


PR24/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej