Epilepsja. Schorzenie neurologiczne z którym można żyć

- Napad padaczkowy, czyli epilepsję wywołuje "zwarcie" w mózgu. Istnieje ponad 60 typów tego typu napadów. Do tej pory medycyna nie ustaliła, dlaczego występuje to zjawisko - mówił w Polskim Radiu 24 neurolog Piotr Zwoliński.

2025-04-15, 20:00

Epilepsja. Schorzenie neurologiczne z którym można żyć
Mózg można badać przez tomografię komputerową, aby stworzyć jego mapę zmian chorobowych.Foto: shutterstock

W przypadku 60 procent chorych na epilepsję współczesna medycyna potrafi wychwycić zmiany w ich mózgach, związane z tzw. architektoniką kory mózgowej, wywołane urazami i chorobami nowotworowymi. Czasami takie zmiany mają charakter wrodzony (tzw. genopatia), co prowadzi do zmian neurologicznych (uszkodzeń dużej liczby neuronów), które wprost prowadzą do napadów padaczkowych. 

-  Statystyka zapadalność na tę chorobę ma kształt litery U. Jest bardzo wysoka u dzieci, potem ta krzywa spada i pojawia się najczęściej po 60. i 70. roku życia, co jest wynikiem wtórnych uszkodzeń mózgu na podłożu naczyniowym, np. udaru, choroby naczyniowej mózgu. Wtedy ta zapadalność jest nawet większa niż w przypadku dzieci. Dotyczy to około 1 procenta populacji, czyli jedna osoba na 100 choruje na epilepsję - wyjaśniał Piotr Zwoliński.  


Posłuchaj

Piotr Zwoliński o epilepsji (Samo zdrowie) 25:38
+
Dodaj do playlisty

 

Aby pacjent mógł jakoś funkcjonować do momentu pojawienia się napadu epilepsji, jego system opieki lekarskiej dzieli się na okresy jego życia. Od dwóch do kilkunastu lat (12-18 lat) i potem na czas, gdy chory staje się dorosłym człowiekiem. Dlatego epileptolog musi pełnić cały czas swoistą funkcję lekarza rodzinnego. 

REKLAMA

- Muszę wiedzieć, co się dzieje w rodzinie chorego, jakie są konflikty, na co chorują bliscy krewni pacjenta, co może stać się czynnikiem prowadzącym do napadu padaczkowego. Ma to nawet takie aspekty jak ustalenie wspólnie z chorą pacjentką, kiedy będzie najlepszy moment, aby zaszła w ciążę. Nie tylko silny stres, ale także deprawacja snu, może prowadzić do napadu. W przypadku dzieci takimi czynnikami może być wysoka temperatura wywołana przez chorobę, odwodnienie, reakcja na światła stroboskopowe lub rozbłyski światła o określonej częstotliwości. To wszystko może prowadzić do epilepsji nawet u zdrowego dziecka - wyjaśniał Piotr Zwoliński. 

Sen chroni przed zmianami w mózgu

Ekspert podkreślił także znaczenie snu w naszym codziennym życiu. Zaburzenie cyklu snu np. przez dwie noce z powodu nocnego życia towarzyskiego, jest dla mózgu bardzo dużym obciążeniem, po którym regeneruje się nawet przez kilkanaście dni. 

***

REKLAMA

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Piotr Zwoliński (neurolog)
Data emisji: 15.04.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24 / sw

      

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej