Rośliny doniczkowe. "Oczyszczają powietrze i poprawiają wilgotność"
- Roślin domowe uspakajają jak na nie patrzymy, ale mają też zbawienny wpływ na nasze powietrze, bo nie tylko je oczyszczają, ale poprawiają poziom wilgotności - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Oleszko, entuzjasta roślin doniczkowych, których ma ponad 200.
2025-04-15, 20:00
Ekspert przypomniał, że powszechnie znana paproć, choć ma opinię mało wymagającej rośliny, potrzebuje stale wilgotnego podłoża, dlatego tak wielu hodowców dopiero po jakimś czasie i smutnych dla nich doświadczeniach, uczy się jak je hodować w domu. Paprotki muszą być stale podlewane, ale w małych dawkach.
Posłuchaj
W opinii eksperta zbyt często zapominamy, że rośliny doniczkowe mają różne wymagania np. z dostępem do światła i niezbędną glebą. Ale mitem jest przekonanie, że te paprotki kupione w sklepie roślinnym, będą zdrowsze od tych sprzedawanych w supermarkecie. Aż 90 procent z nich i tak pochodzi od tego producenta i z reguły dość krótko stoją w sklepie. Dlatego przy ich wyborze trzeba zwracać uwagę czy liście mają jakieś dziwne plamy, czy pod spodem liści nie ma szkodników.
- Po przyniesieniu rośliny ze sklepu, trzeba jej zrobić 14 dniową kwarantannę. Nie można jej od razu ustawiać obok innych żeby nie przenieść szkodników i chorób. Można jej zrobić profilaktyczny oprysk, albo środkami chemicznymi, albo preparatami o naturalnym składzie. Trzeba je od razu przesadzić, bo w doniczkach nie ma typowej gleby tylko tzw. podkłady produkcyjne, które w domowych warunkach nie zawsze spełnią nasze oczekiwania - tłumaczył Dawid Oleszko.
REKLAMA
Nowe rośliny lepiej od razu przesadzić
Dawid Oleszko wyjaśniał, że potrzebne są specjalistyczne gleby dla konkretnych roślin, bo ziemia z ogródka może skutkować zanieczyszczeniem doniczki szkodnikami lub różnymi chorobotwórczymi patogenami. Lepiej glebę wzmacniać odpowiednimi nawozami np. z alg, ryb, bio humusu itp. To lepsze rozwiązanie niż podawanie tylko nawozów sztucznych. Trzeba je dodawać do gleby przemiennie: nawozami naturalnymi i sztucznymi. Ale lepiej rośliny przesuszyć niż podawać im zbyt dużo wody, bo wtedy chorują ich korzenie, co najczęściej kończy się fatalnie dla naszej rośliny.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Dawid Oleszko (entuzjasta roślin doniczkowych)
Data emisji: 15.04.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: PR24/sw
REKLAMA