Kardiomiopatia przerostowa. "Tę chorobę serca już można leczyć farmakologicznie"
- Wiele chorób serca polega na nieprawidłowym w nim gromadzenia substancji np. białek, które utrudniają jego pracę, co może mieć podłoże genetyczne. W ostatnich latach pojawiły się leki, aby leczyć to zaburzenie oraz kardiomiopatię przerostową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Szymański, kardiolog z Państwowego Instytutu Medycznego, przy warszawskim szpitalu MSWiA.
2025-05-22, 20:00
Od niedawna można już leczyć za pomogą farmakoterapii, kilka poważnych chorób mięśnia sercowego np. kardiomiopatię przerostową. To wielki postęp dla kardiologii o nowych rewolucjach w leczeniu dyskutowali i najwybitniejszy kardiolodzy z wielu krajów, podczas Kongresu "Pol Echo 2025". W Polsce lekarzy zajmujących się kardiografią, czyli obrazem serca jest ponad 2 tysiące.
Posłuchaj
W tym roku na kongresie ujawniono o przełomie w kardiomiopatią przerostową. Kardiomiopatia przerostowa (HCM – hypertrophic cardiomyopathy) charakteryzuje się zwiększoną grubością ściany lewej komory serca, która nie jest spowodowana nadmiernym obciążeniem. Ten nieprawidłowy przerost mięśnia sercowego może utrudniać prawidłowe napełnianie i opróżnianie komory, a w niektórych przypadkach może prowadzić do zwężenia drogi odpływu z lewej komory, co dodatkowo utrudnia pracę serca. Obecnie kardiolodzy dysponują lekiem, która pozwala leczyć tę chorobę. Do tej pory było to możliwie tylko operacyjnie, a dziś można przez tabletkę, doprowadzić do udrożnienia tętnicy odprowadzającą krew z lewej komory serca.
REKLAMA
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Piotr Szymański (kardiolog z Państwowego Instytutu Medycznego przy warszawskim szpitalu MSWiA)
Data emisji: 22.05.2025
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA