Trening pamięci. "Wiedza zdobyta w praktyce nie wymaga powtórzenia"
Jak działa pamięć i jak można ją trenować - o tym w Polskim Radiu 24 w audycji "Samo zdrowie" opowiedzieli autorzy książki "Trening pamięci".
2025-06-14, 11:01
Sen porządkuje pamięć
W każdym wieku warto ćwiczyć i zmuszać nasz mózg do pracy i wysiłku. Badania naukowe dowodzą, że takie działania opóźniają procesy demencji, otępienia, a także są doskonałą formą relaksacyjną.
Prof. Przemysław Bąbel zwrócił uwagę na kluczową rolę snu dla pamięci. - Wiedza, umiejętności, które zdobyliśmy danego dnia, układają nam się wtedy w głowie - wyjaśnił. - To jest fajne zjawisko, że budzimy się i pamiętamy lepiej niż zanim się położyliśmy spać - dodał.
Posłuchaj
Ekspert wskazał, że "zdecydowanie łatwiej zapamiętujemy to, czego sami doświadczyliśmy, co sami odkryliśmy, w czym sami uczestniczyliśmy". - Kiedy czytamy, próbujemy się czegoś nauczyć, musimy sobie wielokrotnie powtórzyć, musimy do tego wracać. Natomiast taka wiedza, którą zdobywamy w praktyce, ona nie wymaga żadnego dodatkowego powtórzenia - zauważył.
Trening pamięci
- Ważne jest, żeby w różne aktywności poznawcze samemu też się angażować, niezależnie od wieku, a szczególnie wtedy, kiedy nasza pamięć stopniowo ulega pewnemu pogorszeniu - podkreśliła Agnieszka Baran. Opisała też, jak wyglądają warsztaty z ćwiczenia pamięci . - Na zajęciach treningu pamięci pracujemy zarówno z zadaniami typu papier, ołówek, czyli mamy różne zadania, które znajdują się na arkuszu i musimy pewne rzeczy zapamiętać, czasami zauważyć, czasami je policzyć, a czasami po prostu tylko skupić na nich uwagę, a później po określonym czasie odpamiętać, ale także staramy się wykorzystywać różne ćwiczenia aktywizujące, takie, w których uczestnicy muszą razem coś zrobić - wyjaśniła.
- Nastoletni sen pod lupą. Zaburzenia rytmu to poważne ryzyko
- Nowe badania: 8 problemów psychicznych łączy jedna przyczyna
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. dr hab. Przemysław Bąbel (psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), Agnieszka Baran (psycholożka i psychoterapeutka)
Data emisji: 11.07.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/fc