Operacja Barbarossa. "Wojna Niemcy - ZSRR była nieunikniona"

- Dwa totalitaryzmy, skrajnie agresywne bloki wojskowe musiały się ze sobą zderzyć. Komuniści i narodowi socjaliści skazani byli na konfrontację. Obie ideologie głosiły wojnę i upatrywały rozwiązania problemów w konflikcie zbrojnym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Norbert Bączyk, współautor podcastu "Wojenne Historie". 

2025-06-28, 09:00

Operacja Barbarossa. "Wojna Niemcy - ZSRR była nieunikniona"
Kampania Wehrmachtu w ZSRR 1942/1943 (operacja Barbarossa). Foto: PAP/DPA

Operacja Barbarossa, zwana też planem Barbarossa, rozpoczęta 22 czerwca 1941 roku, była największą kampanią wojenną w historii pod względem zaangażowanych sił zbrojnych i terytorium działań. Niemiecka inwazja na Związek Radziecki miała na celu szybkie i zdecydowane zwycięstwo nad Armią Czerwoną, zdobycie "przestrzeni życiowej" na wschodzie oraz podporządkowanie ZSRR nazistowskiej ideologii. Jednak kampania ta, zamiast przynieść Niemcom błyskawiczny sukces, zakończyła się klęską ich strategii wojny błyskawicznej (Blitzkrieg) i zapoczątkowała długotrwałą wojnę na wyniszczenie.


Posłuchaj

Norbert Bączyk gościem Krzysztofa Grzybowskiego (TurboHistoria) 56:12
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 do tej wojny musiało dojść. - Wynikała przede wszystkim z niemieckiego dążenia do ekspansji w Europie i koncepcji przestrzeni życiowej, głoszonej przez Hitlera i narodowy socjalizm. Niemcy musiały zdobyć panowanie nad Europą, zająć określone terytoria na wschodzie Europy, Polski, ale przede wszystkim ZSRR, nawet do Uralu. Hitler uważał, że przemiany końca XIX i początków XX wieku ukształtowały niesprawiedliwy świat, w którym Niemcy nie zajmowały należnej im roli. Aby przeciwstawić się światowej dominacji USA i Wielkiej Brytanii, Hitler chciał w Europie wyrugować Słowian, eksterminować Żydów i stworzyć niemiecką wschodnią Europę, która miałaby być przeciwwagą siły i przestrzeni wobec USA - powiedział Norbert Bączyk.  

- Wojna była nieunikniona. Dwa totalitaryzmy, skrajnie agresywne bloki wojskowe musiały się ze sobą zderzyć. Komuniści i narodowi socjaliści skazani byli na konfrontację. Obie ideologie głosiły wojnę i upatrywały rozwiązania problemów w konflikcie zbrojnym - tłuamczył.     

REKLAMA

Czy Hitler mógł pokonać Związek Radziecki? Co ostatecznie zdecydowało o fiasku „planu Barbarossa”? Co w tej historii jest faktem, co mitem, a co efektem powojennej propagandy?

* * *

Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Norbert Bączyk (historyk, publicysta i współautor podcastu "Wojenne Historie")
Data emisji: 27.06.2025
Godzina emisji: 22.06

PR24/k

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej