Chodzisz na terapię? Sprawdź, czy nie zwierzasz się informatykowi albo prawnikowi
Siedzisz na fotelu i dzielisz się swoimi najgłębszymi sekretami, wierząc, że trafiłeś do profesjonalisty. Jednak z czasem okazuje się, że twój psychoterapeuta ma dyplom prawnika lub informatyka, a nie psychologa czy psychiatry. Brak regulacji tego zawodu sprawia, że możesz nie tylko nie uzyskać odpowiedniej pomocy, ale też ponieść szkody na zdrowiu psychicznym.
Robert Bartosewicz
2024-10-24, 11:10
Według szacunków około 8-10 proc. Polaków korzysta z usług psychoterapeutów. Zainteresowanie taką pomocą w ostatnich latach wzrosło, co wynika między innymi ze zwiększonej świadomości na temat zdrowia psychicznego.
W Polsce zawód psychoterapeuty nie jest ściśle regulowany przepisami prawnymi, co oznacza, że teoretycznie każdy może nazwać siebie takim specjalistą. Bo nie jest konieczne posiadanie dyplomu z psychologii czy psychiatrii. Obowiązkowe jest natomiast szkolenie. W praktyce osoby oferujące profesjonalne usługi w tym zakresie zazwyczaj mają odpowiednie wykształcenie. Jednak jest też sporo odwrotnych przypadków.
Posłuchaj
Jak podkreśliła w Polskim Radiu 24 dr Maria Baran, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, obecnie psychoterapeutą może być każda osoba z wyższym wykształceniem. - Oczywiście po ukończeniu szkolenia psychoterapeutycznego. Jednak może zostać nim osoba bez bazowego wykształcenia psychologicznego. A ktoś niewykształcony w tym kierunku, zamiast pomóc, może wyrządzić szkody - zaznaczyła ekspertka.
Nasza rozmówczyni jest współautorką raportu "Potrzeby i preferencje Polek i Polaków w zakresie usług psychoterapeutycznych". Zgodnie z nim 78 proc. dorosłych Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że psychoterapeuta powinien posiadać wykształcenie psychologiczne. A 74 proc. badanych uważa, że usługi tego rodzaju powinny podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia.
REKLAMA
Psychoterapeuta nie zawsze jest specjalistą. "Konieczna regulacja zawodu"
- Tu wybrzmiał mądry głos Polaków. Powiedzieli, że nie jest im wszystko jedno i chcą skutecznej i bezpiecznej psychoterapii. Chcą, żeby psychoterapię prowadziły osoby z wykształceniem psychologicznym bądź też lekarze psychiatrzy. Bo w kwestii zdrowia psychicznego nie powinno być miejsca na eksperymenty czy przypadkowość - podkreśliła dr Maria Baran.
Dlatego jej zdaniem zawód psychoterapeuty powinien został uregulowany. - Walczymy także o ustawę o zawodzie psychologa. Mamy nadzieję, że cały rynek zdrowia psychicznego, wsparcia psychologicznego, zostanie w końcu uregulowany - powiedziała psycholożka.
Z raportu na temat potrzeb i preferencji Polaków wynika także, że zdecydowana większość badanych zakłada, że psychoterapeuci mają wykształcenie psychologiczne.
- Wydaje mi się, że ten wynik wzbudził największy popłoch w niektórych środowiskach. Bo co będzie, jeśli nagłośnimy te wyniki? Jeśli Polacy się dowiedzą, że psychoterapeutą może być osoba, która ma dowolne wykształcenie bazowe? Zakładam, że Polacy zaczną wtedy weryfikować i pytać. A jeżeli zaczną pytać, to może się właśnie okaże, że niekoniecznie chcą korzystać z usług osób, które mają inne wykształcenie bazowe. A to jest naprawdę ogromny rynek, ogromne finanse - zaznaczyła dr Maria Baran.
REKLAMA
Jej zdaniem brak bardziej szczegółowych uregulowań prawnych w tym zakresie "może stanowić ogromne zagrożenie dla pacjenta, dla osoby, która potrzebuje pomocy".
- Osoba, która jest w kryzysie, może nie prowadzić głębszej refleksji na temat tego, czy dany psychoterapeuta ma odpowiednie kompetencje i wykształcenie. A przez to, że na naszym rynku jest tak naprawdę wolna amerykanka, wymuszamy na osobach potrzebujących wsparcia, żeby prowadziły własne dochodzenie. Żeby sprawdzały, czy specjalista, do którego chodzą, rzeczywiście ma certyfikaty, o których informuje, i czy na pewno jest specjalistą. Należałoby też sprawdzić, czy ma wykształcenie psychologiczne albo czy jest lekarzem psychiatrą - podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
- Jednak stoję na stanowisku, że psychoterapia to nie jest odrębny zawód, ale pewnego rodzaju usługa. Wywodzi się to z definicji psychoterapii, a ma swoje konsekwencje dla sposobu, w jaki byśmy chcieli czy mogli to prawnie uregulować - dodała.
REKLAMA
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: dr Maria Baran (psycholożka, Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 23.10.2024
Godzina emisji: 21.06
bartos
REKLAMA