Poznanie twórców polskiego teatru przez dotknięcie ich rzeźb. Muzeum Teatralne ma ofertę dla osób źle widzących
- Chcemy przybliżyć historię teatru za pomocą sztuk plastycznych osobom słabo widzącym, nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy i rzeźby aktorów z XIX i XX wieku. Taki kontakt daje im możliwość lepszego poznania tych wielkich postaci - powiedziała w Polskim Radiu 24: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie.
2024-12-17, 23:00
Muzeum Teatralne w Warszawie przygotowało cykl spotkań dla osób z niepełnosprawnością wzroku i osób towarzyszących, które pozwolą zapoznać się uczestnikom z jego historią i obecną działalnością, poprzez kontakt ze sztukami plastycznymi. Spotkania prowadzą pracownicy Muzeum Teatralnego w oparciu o kolekcję muzealną i Odbywają się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
- Dotknięcie podobizny Bogusławskiego lub innego twórcy polskiego teatru, jest połączone z odczytaniem opisów z epoki jak te osoby wyglądały. To czasami daje takie miłe akcenty jak ocena i porównanie kształtu nosa Bogusławskiego do "kulbaczki" , co się podobało aktorkom z XIX wieku - opowiadała Katarzyna Włodarska - Ogidel.
Posłuchaj
REKLAMA
Punktem wyjściowym dla każdej z części teoretyczno-historycznej są popiersia wybitnych artystów i kompozytorów polskich związanych z teatrem, między innymi: Wojciecha Bogusławskiego, Heleny Modrzejewskiej, Ireny Solskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Moniuszki, Jana Kiepury.
Będzie to także okazja do zapoznania się z wyglądem tych osób, ale też z różnymi technikami rzeźbiarskimi i pracami wybitnych polskich rzeźbiarzy m. in.: Teodora Rygiera, Olgi Niewskiej, Konstantego Laszczki, Apolinarego Głowińskiego, Pawła Filippi, Wiktorii Czechowskiej - Antoniewskiej.
- Staramy się pokazać pamiątki po sławnych postaciach np. spinkę od króla Stanisława Augusta podarowaną Wojciechowi Bogusławskiemu w hołdzie za jego aktorskie dokonania. Aby uświadomić sobie znaczenie i popularność Heleny Modrzejewskiej pokazaliśmy po niej pamiątki. Podobnie było ze Stanisławem Wyspiańskim, gdy mogliśmy udostępnić jego rzeźbę z gliny, bardzo wiernie oddającą szczegóły jego twarzy - mówiła Katarzyna Włodarska - Ogidel.
REKLAMA
***
Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Goście: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie
Data emisji: 17.12.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA