Portfel seniora. Od czego zależy wysokość emerytury?

O tym co wynika z tzw. tablic trwania życia i jakie stąd płyną wnioski dla chcących pójść na emeryturę wyjaśniamy w audycji Polskiego Radia 24 "Portfel Seniora". 

2024-11-17, 10:00

Portfel seniora. Od czego zależy wysokość emerytury?
ZUS wypłaca świadczenia w kilku terminach, to 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień każdego miesiąca. Foto: Shutterstock/Robert Kneschke

Wobec wydłużania się średniego okresu naszego życia już w przyszłym roku przeciętnie emerytury będą niższe o 100-150 zł, w stosunku do tych, które uzyskały osoby przechodzące na nie w 2024 roku. 

Czym są "tablice dalszego trwania życia" ZUS ?

Mają one znaczenie kiedy podejmować decyzję o przechodzeniu na emeryturę. Życie Polaków się wydłużyło wg. tablic życia z roku 2024, w porównaniu do roku 2023 o niemal 10 miesięcy. Według tych danych osoba w wieku 65 lat ma szansę dożyć średnio do 83 lat. Jaki to ma związek z wysokością emerytury? Otóż ten związek jest taki, że osoby, które złożą wniosek o przejściu emeryturę w okresie od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku, muszą się liczyć z tym, że będą one niższe o około 10-150 PLN miesięcznie, w porównaniu do świadczeń na rzecz tych którzy odeszli na emeryturę rok wcześniej. Dzieje się tak z tego powodu, że system emerytalny każe dzielić zebrany kapitał na liczbę tzw. lat dożycia, co ma wynikać ze wspomnianych wcześniej tablic ZUS. Chodzi o liczbę miesięcy, którą ma szanse przeżyć jeszcze na emeryturze. Ponieważ kobiety żyją statystycznie dłużej, dlatego ich emerytury są niższe, od tych dla mężczyzn, bo będą dłużej wypłacane. Ale może też być tak, że pracująca kobieta złożyła w ZUS więcej składek i wtedy może mieć wyższe świadczenie od mężczyzny. Dotyczy to także długości pracy, jeżeli będzie dłużej pracować już po przekroczeniu wieku emerytalnego, także wtedy jej emerytura będzie wyższa. 


A gdy żyjemy krócej niż wynika z tablic ZUS?

W takich przypadkach to co zostanie na naszym koncie w ZUS nie dostaną tych pieniędzy nasi bliscy. Choć są plany wprowadzenia tzw. renty wdowiej i wtedy będzie taka możliwość w przypadku niskiego świadczenia tego współmałżonka, który nadal żyje. A także w sytuacji, gdy ten małżonek zmarł będąc na emeryturze. Polski system emerytalny wykorzysta te pieniądze na rzecz tych, którzy żyją dłużej, a nie zgromadzili na ten czas odpowiedniego kapitału. Gdy ZUS ma problemy wtedy dostaje dofinansowanie od budżetu. Więcej informacji w audycji" 

REKLAMA

Posłuchaj

Audycja "Portfel seniora" w Polskim Radiu 24 24:12
+
Dodaj do playlisty

 


* * *

Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska

Data emisji: 17.11.2024
Godzina emisji: 09.06


Polskie Radio 24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej