Emerytury z zagranicy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać świadczenie?

- Dowodem są wszelkie dokumenty, czy przesłanki, potwierdzające, że ta praca była wykonywana. Jeśli nie mamy umowy o pracę, ale chcemy udowodnić, że rzeczywiście pracowaliśmy, to może znajdźmy dawny pasek placowy, przelew bankowy. Jeśli pracowaliśmy za granicą, to często mamy dokumenty dotyczące rozliczeń podatkowych za dany rok - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas dr Marcin Wojewódka.

2024-09-29, 12:15

Emerytury z zagranicy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać świadczenie?
Emerytury z zagranicy otrzymuje w Polsce ponad 130 tys. osób . Foto: Shutterstock/KlingSup

W audycji Portfel Seniora tym razem rozmowa o emeryturach z zagranicy. Bywa, że są one jedynymi, jaką otrzymują seniorzy, którzy po latach emigracji wrócili go Polskie, kiedy indziej są uzupełnieniem polskich świadczeń. Różne są ich wysokości, ale na pewno warto postarać się o ich uzyskanie.

Do uzyskania emerytury świadczenia potrzebne są do tego stosowne dokumenty, ale przede wszystkim udokumentowanie legalnej pracy za granicą. - Będą to wszelkie dokumenty, mogące poświadczyć, że ktoś otrzymywał wynagrodzenie czy świadczenia, które podlegały zabezpieczeniu społecznemu. Praktyka pokazuje, że ZUS i zagraniczne instytucje respektują wszystkie okresy zatrudnienia, pod warunkiem że była to praca legalna - mówił dr Marcin Wojewódka.

- Jest jeszcze jeden sposób, na tzw. oświadczenie pracodawcy zagranicznego. Wtedy np. restauracja wydaje dokument, że w określonych latach ktoś był pracownikiem. W Polsce mamy dosyć sformalizowany system druków, świadectw pracy itd. To nie jest jednak praktyką w innych krajach (…). Musimy zmienić nasze podejście, dowodem naszej pracy może być niekoniecznie to, co nim jest w rozumieniu naszego systemu - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Dr Marcin Wojewódka o emeryturach z zagranicy (Portfel seniora) 28:39
+
Dodaj do playlisty

Również cudzoziemcy, którzy pracowali w Polsce i tutaj odprowadzali składki, mają prawo do emerytury z naszego ZUS. Są ogólne warunki ustalone w UE regulujące zasady wypłacania takich emerytur, ale obowiązują też umowy dwustronne. Procedury uzyskania świadczenia nie zawsze mogą być proste, choć ZUS zapewnia, że udzieli zainteresowanym wszelkiej pomocy.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Gość: dr Marcin Wojewódka
Data emisji: 29.09.24
Godzina emisji: 09.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej