Dla kogo 13. i 14. emerytura? Prof. Sebastian Gajewski o waloryzacji świadczeń
- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace, które zmierzałyby do zmian dotyczących zmian w ustawie dotyczącej 13-stki i 14-stki - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski.
2025-02-10, 12:15
Trzynasta i czternasta emerytura będzie nadal wypłacana
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski zapewnił w Polskim Radiu 24, że nie ma planów rezygnacji z 13. i 14. emerytury. Podkreślił, że nie dotarły do niego żadne sygnały ze strony na przykład instytucji unijnych, iż Polska powinna wprowadzić zmiany w prawie dotyczącym świadczeń dla emerytów i rencistów. - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace, które zmierzałyby do zmian dotyczących zmian w ustawie dotyczącej trzynastki i czternastki. Te świadczenia, chociaż nie są doskonałe, pełnią istotną funkcję w stosunku do emerytów i rencistów, jesteśmy zwolennikami zachowania ich w tym kształcie - podkreślał gość audycji.
Oba świadczenia przyznawane są automatycznie, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. W przypadku czternastki część seniorów nie jest do niej uprawniona albo jest uprawniona jedynie w części.
Posłuchaj
Coraz więcej emerytów jest aktywnych zawodowo
Gość audycji zwracał też uwagę, że z roku na rok coraz więcej emerytów pracuje. Szacuje się, że chodzi o mniej więcej 900 tysięcy osób. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedział, że 600 tysięcy z nich jest objętych ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. - To jest dużo, te wartości z roku na rok się zwiększają, to pokazuje z jednej strony dobrą kondycję polskiej gospodarki. Po prostu jest zapotrzebowanie na pracę, ludzie wreszcie nie muszą uciekać na emeryturę z lęku przed bezrobociem, z potrzeby stabilnego miesięcznego przychodu. To jest bardzo dobra informacja, ale pokazuje to też zmiany w myśleniu samych seniorów - dodał.
Waloryzacja świadczeń zależna od poziomu inflacji
Prof. Sebastian Gajewski wyjaśniał także mechanizm waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych, jak zaznaczył, jest on ścisłe związany z poziomem inflacji i służy utrzymaniu siły nabywczej świadczeń. Tegoroczna podwyżka oznacza wzrost kwot wypłat o 5,82 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.
REKLAMA
***
Audycja: Portfel seniora
Prowadząca: Anna Grabowska
Gość: wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej profesor Sebastian Gajewski
Data emisji: 9.02.2025
Godzina emisji: 9.06
Źródło: Polskie Radio 24/kor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA