Czternasta emerytura 2025. Na pewno będzie wyższa, może ją dostać więcej osób

Waloryzacja emerytur w marcu wpłynie także na czternastą emeryturę - zarówno na jej wysokość, jak i na to kto ją dostanie. Pojawiają się jednak głosy, by podnieść próg dochodowy, uprawniający do "czternastki". 

2025-01-15, 11:41

Czternasta emerytura 2025. Na pewno będzie wyższa, może ją dostać więcej osób
Czternasta emerytura - świadczenie, na które czeka dużo emerytów. Foto: Shutterstock/fatir29

Czternasta emerytura - zasady przyznawania 

W 2025 roku zasady przyznawania czternastej emerytury nie uległy na razie zmianom w stosunku do 2024. Nadal obowiązuje próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto, powyżej którego świadczenie zmniejszane jest zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że emeryt mający 4052 zł netto emerytury nie zobaczy już nawet złotówki z "czternastki". 

To co zmieni się na pewno, to wysokość czternastej emerytury - wynosi ona tyle, co minimalne świadczenie, więc razem z waloryzacją w marcu wysokość "czternastki wzrośnie". Nie jest jednak wciąż jasne ile waloryzacja emerytur wyniesie - pierwotne szacunki mówiły o wzroście świadczeń o 5,82 proc., ale dane dotyczące inflacji podane przez GUS wskazują, że wzrost tzw. "inflacji emeryckiej" był niższy i równy tej ogólnej inflacji więc waloryzacja może wynieść około 5,5 proc. w zależności od realnego wzrostu płac. 

Zmiany zasad waloryzacji na horyzoncie

Rząd rozważa jednak także zmiany w waloryzacji emerytur. Na tapecie są trzy warianty: 

- powiększenie wskaźnika "inflacji emeryckiej" o 50 proc. wzrostu płac (obecnie jest 20 proc.)

REKLAMA

- waloryzacja kwotowo-procentowa, czyli podwyżka np. o 6 proc., ale nie mniej niż określona kwota (co może być korzystne szczególnie dla osób z najniższymi emeryturami)

- waloryzacja o 100 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń 

We wszystkich przypadkach oznacza to także zmiany w czternastej emeryturze. Jest ona bowiem równa minimalnej emeryturze. To, jaka będzie marcowa waloryzacja emerytur okaże się w połowie lutego, gdy rząd zwyczajowo komunikuje jej wysokość. 

Eksperci sugerują też rządowi podwyższenie progu dochodowego od którego przyznawana jest czternasta emerytura. Sugestie te płyną z ogólnego wzrostu cen i kosztów życia, które sprawiają, że nawet przy nominalnie wyższych emeryturach potrzeby rosną, a "czternastka" jest w takiej sytuacji dobrym wsparciem domowego budżetu emerytów. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: ZUS/Gazeta Pomorska/Business Insider/AM


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej