Seniorzy narażeni na oszustwa. "Zdobycie zaufania i straszenie"

- Nie klikaj w linki wysłane ci SMS-em, Facebookiem czy w mailu, ponieważ żadne wiarygodne instytucje cię do tego nie namawiają na poważnie. To tylko podszywanie się pod te prestiżowe instytucje. Nie klikaj w te linki bez względu na wszystko - ostrzegał w Polskim Radiu 24 Łukasz Salwarowski, pomysłodawca kampanii "Stop manipulacji, nie daj się oszukać!".

2025-03-31, 12:09

Seniorzy narażeni na oszustwa. "Zdobycie zaufania i straszenie"
Seniorzy mogą zostać oszukani w internecie poprzez linki, które zawierają szkodliwe oprogramowanie lub fałszywe adresy kierujące do serwisów udających banki.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Oszuści czyhają na seniorów. "Dwa elementy manipulacji"

Prezes stowarzyszenia MANKO i redaktor naczelny Głosu Seniora, Łukasz Salwarowski, podkreśla, że podszywanie się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego to najczęstsza metoda działania oszustów. - Jeżeli kontaktuje się z nami policjant albo prokurator, MSW, czy chociażby Sanepid, to po pierwsze już mamy wiarygodność, a po drugie, większą "wykonywalność" tej czynności, bo my nie chcemy mieć tak naprawdę kontaktów z sądem, prokuratorem, komornikiem czy policjantem. Mamy w sumie dwa elementy manipulacji i wywierania wpływu: po pierwsze, wiarygodność państwa polskiego, a po drugie, straszak - zaznaczył.

Posłuchaj

Łukasz Salwarowski o kampanii "Stop manipulacji nie daj się oszukać!" (Portfel seniora) 25:54
+
Dodaj do playlisty

Jak chronić się przed nadużyciami?

To właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na oszustwa i niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, choć ofiarą może paść każdy. Łukasz Salwarowski przestrzegł, czego nie robić, aby nie narazić się na działania oszustów. - Nie klikaj w linki wysłane ci SMS-em, Facebookiem czy w mailu, ponieważ żadne wiarygodne instytucje cię do tego nie namawiają na poważnie. To tylko podszywanie się pod te prestiżowe instytucje. Nie klikaj w te linki bez względu na wszystko. Klikając, przenosimy się do strony płatności, a drugie zagrożenie jest takie, że kliknięcie w ten link powoduje zainstalowanie się na naszym komputerze oprogramowania śledzącego - ostrzegał gość audycji.

Ofiarami coraz częściej "ludzie w sile wieku"

Łukasz Salwarowski wyjaśnił, że w ten sposób oszuści mogą uzyskać dostęp do zdjęć, kodów, pinów i numerów, które potem mogą wykorzystać. Z danych policji wynika, że ofiarami cyberprzestępstw coraz częściej, oprócz seniorów, padają ludzie w sile wieku, mający zasoby pieniężne.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Gość: Łukasz Salwarowski (redaktor naczelny "Głosu Seniora"), pomysłodawca kampanii "Stop manipulacji, nie daj się oszukać!"
Data emisji: 30.03.2025
Godzina emisji: 9.06

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej