"Sztuczna inteligencja pomoże przy niedoborze pracowników" - uważa prezes firmy Sygnis SA
- Jeśli telefoniczna rozmowa zbacza na takie tory, że ktoś chce od nas naszych danych wrażliwych, to powinno nas uczulić, że może chodzić o przestępcę – powiedział podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji, w audycji "Saldo" w Polskim Radiu 24. Drugi z gości: Andrzej Burgs, prezes Sygnis SA wyjaśniał jak wykorzystać AI w prowadzeniu firmy. W pierwszej części audycji Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion, ocenił dane GUS o bezrobociu i produkcji przemysłowej.
2024-10-21, 15:30
Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r. wyniosło 8.140,98 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. licząc rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 r. spadła o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,0 proc.
Posłuchaj
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu o 0,2 proc. rdr i wzrostu o 10,0 proc. mdm.
- Dane o produkcji przemysłowej są rzeczywiście słabe, co może mieć swoje źródło w niemieckiej recesji, bo do Niemiec trafia 28 procent naszego eksportu. Martwi mnie także kolejny spadek zatrudnienia w tej branży o 0,5 procent, co może wynikać z informacji o zwolnieniach. Stopa bezrobocia nadal jest niska, ale spadki bezrobocia niepokoją, tym bardziej, że inwestycje finansowane z KPO, jeszcze nie ruszyły. Może przyszły rok będzie lepszy w tej sprawie. Czwarty kwartał tego roku, to praktycznie kwartał zimowy, co oznacza ograniczenie produkcji poza budynkami, dlatego tu nie oczekuję ożywienia w produkcji. Można się tego spodziewać dopiero w pierwszym i drugim kwartale 2025 roku. A same obniżki stóp przez EBC, mogą pomóc niemieckiej gospodarce, co pozytywnie wpłynie na nasz eksport - powiedział Piotr Kuczyński.
Jak chronić się przed hakerami ?
Połowa polskich seniorów dotkniętych jest wykluczeniem cyfrowym, a coraz więcej usług bankowych np. w formie aplikacji jest dostępnych tylko za pomocą smartfona lub tabletu. Ale w internecie jest coraz więcej ataków za pomocą tzw. spoofingu, czyli podszywania się telefonicznie przestępców, pod publiczne instytucje i urzędy państwowe. To problem dostrzeżony także przez KNF.
REKLAMA
- To zagrożenie jest związane z rozwojem technologii, bo dziś można nawet podszywać się pod telefoniczne numery np. z banku. Trzeba skupić się na samym temacie takiego połączenia, czego dotyczy i co od nas chce rozmówca. Ta technika ma uśpić naszą czujność, aby wyłudzić od nas dane wrażliwe, najczęściej te dotyczące konta bankowego np. PIN-u lub hasła do bankowości internetowej, ale także do profili społecznościowych, aby dokonywać przestępstw naszym kosztem. Coraz częściej możemy być namawiani na zbiórki finansowe na rzecz cyberprzestępców. Rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwia także tworzenie fałszywego obraz rozmówcy lub podrobiony głoś kogoś nam znanego. Wszystko to służy do wyłudzeniu danych - wyjaśniał podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji.
Czy sztuczna inteligencja (AI) staje się atutem wielu firm?
- Sztuczna inteligencja powoduje gigantyczne wyzwanie dla wielu branż gospodarki, co wymaga nowych regulacji. W tej sprawie państwo nie może być tylko obserwatorem, potrzebne są działania regulacyjne. Trzeba też pamiętać, że AI może być wykorzystywane także do deep fake-ów, co może prowadzić do dużych, wręcz fundamentalnych zmian np. wpływać na wynik wyborów. To trzeba zwalczać i tropić, choć trzeba pamiętać, że sieci neuronowe uczyły się i wyszukiwały wiele przestępstw np. w USA. Dlatego porównanie AI do noża, który można w różny sposób wykorzystać, jest bardzo trafną metaforą. Musimy pamiętać, że z biegiem lat na rynku będzie coraz mniej wykwalifikowanych fachowców i część z nich może zastępować lub wspomagać sztuczna inteligencja - powiedział Andrzej Burgs, prezes Sygnis SA.
REKLAMA
* * *
Audycja: Saldo
REKLAMA
Goście: Piotr Kuczyński analityk Dom Inwestycyjny Xelion, podkom. Marcin Zagórski Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji, Andrzej Burgs, prezes Sygnis SA
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 12.32
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA